Biała wstążka. Jak pomóc kobietom, które dotyka przemoc

2017-11-24 10:00:00(ost. akt: 2017-11-24 10:43:32)

Autor zdjęcia: Archiwum

Trwają ostatnie przygotowania do konferencji poświęconej przemocy wobec kobiet. Spotkanie w Mrągowie rozpocznie społeczną kampanię „Biała Wstążka”.
Już w poniedziałek 27 listopada odbędzie się wojewódzka konferencja pod hasłem „Stop przemocy wobec kobiet — jak pomóc skutecznie?”, która zainauguruje kampanię "Biała wstążka" na Warmii i Mazurach. Miejsce spotkania: Centrum Kultury i Turystyki w Mrągowie (początek o godz. 10.30).
Organizatorem konferencji jest Fundacja Instytut Badań i Edukacji Społecznych. Swoim programem obejmuje panel edukacyjno-dyskusyjny, w którym problem przemocy wobec kobiet będzie przedstawiony bardzo szeroko.

Prelegenci będą mówić m.in. o fazach przemocy w rodzinie w kontekście trudności w pracy z ofiarą przemocy, programie korekcyjnym dla sprawców i procedurze Niebieskiej Karty oraz o statystykach jej realizacji. Gości przywitają przedstawiciele władz lokalnych i wojewódzkich. Tego dnia marszałek województwa Gustaw Marek Brzezin uhonoruje również Kawalerów Białej Wstążki.

— Samorząd wojewódzki nie ma bezpośrednio kompetencji do zwalczania przemocy, jednak od lat angażuje się w liczne działania społeczne, w tym także w kampanię Biała Wstążka — stwierdza marszałek Brzezin. 

Według mł. asp. Doroty Kulig z KPP w Mrągowie, akcja ma zwiększyć świadomość, że przemoc, ze względu na płeć, stanowi jednocześnie naruszenie praw człowieka.

Przypomnijmy, że kampania „Biała Wstążka” jest największym na świecie przedsięwzięciem, które ma powstrzymać przemoc wobec kobiet. Prowadzona jest w ponad 55 krajach. Została stworzona przez mężczyzn i do nich jest przede wszystkim skierowana.

Akcja została zapoczątkowana wydarzeniami z 6 grudnia 1989 roku, kiedy to w Montrealu mężczyzna zamordował na politechnice 14 kobiet, a 13 innych ranił, oskarżając swoje ofiary, że... zabrały mu miejsce na uczelni. Dwa lata później kanadyjscy mężczyźni postanowili, że włączą się w akcję walki z przemocą wobec kobiet.

Symbolem tej akcji została biała wstążka, jako znak niewinności, mówiący o tym, że „my, mężczyźni, sami nie będziemy sprawcami przemocy i będziemy przeciwstawiać się wszelkim formom przemocy: fizycznej, psychicznej i seksualnej stosowanej wobec kobiet”. W ciągu zaledwie sześciu tygodni 100 tys. mężczyzn w Kanadzie założyło białą wstążkę, natomiast wielu innych podjęło debatę na temat przemocy wobec kobiet.

Marek Szymański

2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5