Mrągowo pożegnało Emila Morgiewicza
2017-11-04 14:19:23(ost. akt: 2017-11-05 12:43:16)
Znany działacz opozycyjny - Emil Morgiewicz - spoczął w sobotę 4 listopada na Cmentarzu Komunalnym w Mrągowie.
Urodził się 25 lipca 1940 toku w Wilnie, jednak zaraz po wojnie los rzucił Jego rodzinę do Mrągowa. Tu skończył I LO (absolwent z 1958 roku), a następnie wyjechał do Warszawy, gdzie na tamtejszym uniwersytecie ukończył prawo i dziennikarstwo.
W latach sześćdziesiątych razem z Andrzejem Czumą i Stefanem Niesiołowskim był współtwórcą opozycyjnej organizacji Ruch, za co w 1970 roku został aresztowany i skazany na cztery lata więzienia. Po wyjściu z więzienia Emil Morgiewicz napisał krytyczny raport nt. więziennictwa. Raport trafił do Amnesty International, a jego autor - pod pretekstem przekazywania fałszywych informacji, szkodzących PRL - na kilka tygodni z powrotem do więzienia.
Członek KOR-u (Komitet Obrony Robotników). Po wprowadzeniu stanu wojennego w grudniu 1981 przez pół roku był internowany w Białołęce. Wyszedł ze względów zdrowotnych. W latach 1983-1990 przebywał na emigracji w RFN. Tam podjął współpracę z Radiem Wolna Europa oraz Chrześcijańską Służbą Wyzwolenia Narodów, prowadzoną przez ks. Franciszka Blachnickiego.
Po powrocie do Polski pracował w Senacie RP. Był też członkiem Stowarzyszenia Wolnego Słowa. Odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski. Zmarł 29 października 2017 roku w Warszawie po długiej chorobie w wieku 77 lat.
Pogrzeb w asyście wojskowej kompanii honorowej odbył się w Mrągowie. W Jego ostatniej drodze uczestniczyli najbliżsi, opozycyjni koledzy i koleżanki, władze Mrągowa z burmistrz Otolią Siemieniec na czele, a także szef Ministerstwa Obrony Narodowej - Antoni Macierewicz.
- Jest dla mnie i myślę, że dla nas wszystkich, którzy mieliśmy z nim zaszczyt chociażby przez chwilę współpracować, wielkim światłem i drogowskazem, jak należy walczyć o Polskę niepodległą" - powiedział w czasie mszy szef MON.
masz
Czytaj e-wydanie

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych
Zaloguj się lub wejdź przez
Wojciech Glinka #2367085 4 lis 2017 17:30
Smutno, że odszedł. Cześć Jego pamięci.
Ocena komentarza: warty uwagi (7) odpowiedz na ten komentarz