Policyjne działania – Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego

2016-12-20 10:12:20(ost. akt: 2016-12-20 10:16:11)
zdjęcie jest ilustracją do tekstu

zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: KMP w Elblągu

Mrągowska policja prowadzi dziś akcję pn. „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”. Wzmożone działania pod tym hasłem, ukierunkowane są na zapewnienie bezpieczeństwa pieszym oraz rowerzystom. Policjanci zwracają szczególną uwagę na zachowanie właściwych relacji kierujący – pieszy, a także zgodne z przepisami poruszanie się pieszych na odcinkach dróg bez wydzielonych chodników. Po zmierzchu będą zwracać uwagę na tych uczestników ruchu drogowego, którzy poruszając się poza obszarem zabudowanym – nie mają elementów odblaskowych.
Przez cały rok, a w szczególności w okresie jesiennym i wczesnej wiosny mrągowscy policjanci prowadzą działania „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”. Wtedy na drogach powiatu mrągowskiego policjanci ruchu drogowego szczególną uwagę zwracają na pieszych i rowerzystów, jak również kierujących stwarzających dla nich zagrożenie.

W trzech kwartałach 2016 roku na drogach w powiecie mrągowskim doszło do 65 wypadków drogowych i 394 kolizji. W wyniku tych zdarzeń zginęły 4 osoby, a 80 zostało rannych.
W tym samym czasie z udziałem pieszych doszło do 11 wypadków, w następstwie czego 1 osoba poniosła śmierć, a 10 osób zostało rannych.
Z winy pieszego doszło do 3 wypadków, natomiast w przypadku kolizji to wina po stronie pieszego była 2 razy.
Do 2 wypadków doszło z uwagi na nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu na przejściu dla pieszych.

Dlatego też, funkcjonariusze pilnują, czy niechronieni użytkownicy dróg przestrzegają przepisy ruchu drogowego i nie popełniają wykroczeń, w szczególności polegających na:

- przechodzeniu w miejscu niedozwolonym,
- wchodzeniu na jezdnię zza przeszkody, pojazdów i bezpośrednio przed jadący pojazd,
- przechodzeniu w miejscach niebezpiecznych, zabronionych lub o ograniczonej widoczności,
- niestosowaniu się pieszych do sygnalizacji świetlnej,


Policjanci zwrócą również uwagę na kierujących i czy oni nie łamią przepisów np.:
- wyprzedzanie na przejściach dla pieszych lub bezpośrednio przed nimi,
- omijanie pojazdu, który zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszych,
- nieustąpienie pierwszeństwa pieszym, rowerzystom,
- nieprawidłowe zatrzymywanie się lub parkowanie w szczególności w miejscach ograniczających widoczność przejść dla pieszych oraz utrudnianie korzystanie pieszym z chodnika lub pobocza,
Na drogach - głównie tych, które prowadzą przez niewielkie miejscowości, gdzie nie ma chodników dla pieszych ani ścieżek rowerowych - można spotkać pieszych i rowerzystów poruszających się poboczem bądź jezdnią. Niestety, nie wszyscy piesi i rowerzyści korzystają z rad policjantów. Nie noszą przede wszystkim elementów odblaskowych. Kierowcy zatem muszą być przygotowani, że w porze wieczorowo-nocnej niechronionego uczestnika ruchu często zobaczą w ostatniej chwili. Powinniśmy zatem jeździć wolniej, uważać w miejscach słabo oświetlonych oraz zdecydowanie zwalniać przed przejściem dla pieszych. Zdarza się jednak, że piesi wymuszają pierwszeństwo na przejeżdżających pojazdach zapominając, że nie da się ich zatrzymać w miejscu. Ogromnym niebezpieczeństwem jest przede wszystkim nietrzeźwy pieszy. Stwarza on zagrożenie dla siebie i innych użytkowników dróg. Swoim zachowaniem na jezdni zmusza kierowców do podejmowania nagłych, często niebezpiecznych dla nich samych manewrów, by uniknąć wypadku.


Pamiętajmy!

Stosowanie elementów odblaskowych przez pieszych powoduje, że są oni o zmroku znacznie lepiej widoczni w światłach samochodu. Nawet jeśli popełniają błędy np. poruszają się niewłaściwą stroną jezdni, kierowca dostrzega ich znacznie wcześniej niż osoby, które nie posiadają takich elementów. Wtedy też wcześniej może zmniejszyć prędkość, aby bezpiecznie ominąć pieszego.

Obecnie elementy odblaskowe dostępne są w różnej formie np. zawieszki, opaski, kamizelki. Akcesoria te sprawią, że pieszy będzie lepiej widoczny i bardziej bezpieczny w ruchu drogowym. Jednak, by noszone odblaski spełniały swoją funkcję powinny być umieszczone w takim miejscu, aby znalazły się w polu działania świateł samochodowych i były zauważalne dla kierujących nadjeżdżających z obu kierunków (z tyłu i z przodu).

Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego to także rowerzyści. W warunkach pogarszającej się widoczności bardzo dużą rolę odgrywa właściwe oświetlenie. Przypominamy, że prawidłowo wyposażony rower powinien posiadać: jedno światło pozycyjne barwy białej lub żółtej z przodu, z tyłu - jedno światło odblaskowe barwy czerwonej o kształcie innym niż trójkąt oraz jedno światło pozycyjne barwy czerwonej, które może być migające. Podobnie jak piesi, rowerzyści także powinni zadbać o swoje bezpieczeństwo i wyposażyć rower w prawidłowe oświetlenie, a także nosić na ubraniu dodatkowe elementy odblaskowe np. kamizelki, opaski.

KPP Mrągowo
Czytaj e-wydanie





Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. 

Swoją stronę założysz TUTAJ ".

 Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Joanna Turowska

2001-2025 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5