CZYTAM, BO LUBIĘ: Kristin Hannah – "Kobiety"

2024-10-27 08:00:00(ost. akt: 2024-10-27 08:26:27)

Autor zdjęcia: BM Mrągowo

Nowa, emocjonalna powieść autorki bestsellerów "Słowik" i "Zimowy ogród". Intymny portret dorastania w niebezpiecznych czasach i epicka opowieść o narodzie podzielonym przez wojnę.
"Kobiety" to historia życia Frances "Frankie" McGrath, wychowanej w tradycyjnym domu studentki, przyszłej pielęgniarki.

Gdy wybucha wojna w Wietnamie, Frankie podejmuje decyzję o pracy wolontariuszki. Rzeczywistość wojny jednak zmienia jej postrzeganie świata. Jest przytłoczona chaosem i zniszczeniami. Każdy dzień to gra życia i śmierci, nadziei i zdrady.

Gdy wychowywana w patriotycznym duchu Frankie śladami walczącego w Wietnamie brata zgłasza się na wojnę jako sanitariuszka, okazuje się, że nie jest to powód do dumy dla jej najbliższych, a wręcz niewygodnym faktem, który powinno się ukrywać. Ale nie tylko rodzina pragnie jak najszybciej wymazać jej udział w wojnie. Społeczeństwo ją opluwa i obraża. Również system o niej zapomina. Oficjalnie uważano, że kobiet nie było w Wietnamie, nie są weteranami wojennymi, więc nie przysługuje im żadna pomoc, nawet psychologiczna. A przecież i one przeżyły piekło, narażały życie, były świadkami okropności i wszechobecnej śmierci. Przecież i one straciły najbliższych, budzą się w nocy z krzykiem przeżywając ponownie koszmar, którego doświadczyły.

Może postać Frankie nie jest realna, ale bez problemu mogłaby być. Jej historia mogłaby być historią każdej z około dziesięciu tysięcy kobiet odbywających służbę w Wietnamie jako pielęgniarka wojenna. One tam były! Ratowały życie tym, którzy wypełniali swój patriotyczny obowiązek.

Oparta na faktach i wspomnieniach kobiet, które przeżyły wojnę w Wietnamie to książka, w której nie brakuje brutalnych opisów wydarzeń ze szpitali wojskowych. Są sceny mrożące krew w żyłach i chwytające za serce. Ale to też opowieść o wartościach życiowych, oddaniu, poświęceniu i służbie ojczyźnie. Stawianiu dobra innych ponad swoje. Pomaganiu i trosce oraz podtrzymywaniu na duchu w ostatnich chwilach życia. Walce z własnymi słabościami. O sile kobiet i ich roli w piekle, jakim były walki w Wietnamie. A także o tym, jak byli traktowani w ojczyźnie weterani tej wojny już po jej zakończeniu.

Książka ukazuje podziały, jakie wojna wywołała w amerykańskim społeczeństwie oraz jak traktowano kobiety, które narażają się na niebezpieczeństwo, aby pomóc innym, a o których po wojnie nikt nie pamięta. "Kobiety" to niezwykła, bogato narysowana historia z zapadającą w pamięć bohaterką, której losy poruszą każdego czytelnika.

Książka dostępna w Bibliotece Miejskiej w Mrągowie

Maria Mikołajczyk

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5