CZYTAM, BO LUBIĘ: Mateusz Lubach - "Spęd"

2024-05-05 09:00:00(ost. akt: 2024-05-05 09:45:09)

Autor zdjęcia: archiwum BM Mrągowo

Transfer świadomości do nowego ciała stał się faktem. Tylko co utraciliśmy w zamian za nieśmiertelność?
”[...]Mieszczący się we Wrocławiu Bank Pamięci Bytowej to instytucja budząca wiele kontrowersji wśród ogółu społeczeństwa. Funkcjonująca w sprzeczności z założeniem Kościoła, gwarantuje przetrwanie świadomości człowieka niezależnie od śmierci jego ciała. Pozorny upadek Banku po nieudanym ataku cybernetycznym nie zmienił jego światowej pozycji. Jednak brak winnego tragicznych skutków tego wydarzenia i zaniechanie śledztwa przez lata potęgowały poczucie rozgoryczenia milionów obywateli względem wymiaru sprawiedliwości. Niespełna dekadę od tamtego wydarzenia Wrocławska Delegatura Komendy Głównej Policji po raz kolejny otwiera dochodzenie w tej sprawie. Do jego rozwiązania wyznacza dwoje śledczych, którzy w chaosie wyzutego z humanitaryzmu świata będą musieli rozpoznać kłamstwa od pozorów i zmierzyć się z szaleństwem, w jakie zostaną uwikłani[…]”

Książka Mateusza Lubacha jest to powieść z gatunku science fiction. Opisuje dzieje mieszkańców Wrocławia w przyszłości – roku 2060. Początkowo wszystkie wydarzenia śledzimy z dwóch perspektyw śledczej Ti i bioforma Adama. Potężna korporacja wykupiła patent reminiscencji i zaprasza do swych punktów pod szyldem SALON REM, który kryje np. FAZĘ SNU i za odpowiednią opłatą potrafi przywołać najodleglejsze wspomnienia. Korzysta z tych usług większość społeczeństwa, które dzieli się na: zapominalskich, stęsknionych i fantazyjnych. Można wykupić wczasy czy też przygotować się do poważnej rozmowy z kontrahentem…

Przedstawione nowoczesne technologie dzięki, którym człowiek nie boi się śmierci bo kiedy umiera jego dusza przeniesiona zostaje do innego ciała. Coś takiego , jak lęk czy strach nie istnieje. Stojący na straży tej technologii Bank Pamięci Cyfrowej zostaje zaatakowany przez cyberprzestępców i wtedy następujące wydarzenia mają przerażające konsekwencje.

Powieść czyta się łatwo i przyjemnie. Skłania ona nas do refleksji nad zmianami życia i rozwojem nowych technologii. Gdzie przy tym tempie życia, robotów i maszyn jest miejsce na religię i człowieka?

Drogi czytelniku, jeśli chcesz poznać losy ludzi i miasta w dalekiej przyszłości warto sięgnąć po książkę i ją po prostu przeczytać.
Godna polecenia, książka, powieść, którą warto przeczytać.

Książka dostępna jest w Bibliotece Miejskiej w Mrągowie – Oddziale dla Dzieci i Młodzieży. Zapraszamy i zachęcamy do korzystania z naszych zbiorów!

Urszula Śnietka

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5