CZYTAM, BO LUBIĘ: Jay Shetty - "Zacznij myśleć jak mnich"

2024-03-17 08:00:00(ost. akt: 2024-03-17 09:03:34)

Autor zdjęcia: archiwum BM Mrągowo

Autor książki Jay Shetty był mnichem, spędził 3 lata w hinduskim aśramie. Dziś jest znanym podcasterem, pomagającym odnaleźć spokój, zadbać o siebie i nadać życiu głębszy sens.
Wiedzę i doświadczenie, które zdobył jako mnich, przekłada w swojej książce na realia życia poza aśramem. To inspirująca książka, która zachęca do głębokiej transformacji osobistej poprzez adaptację mądrości mnichów do codziennego życia. Shetty, dzieli się swoimi doświadczeniami i naukami, aby pokazać, jak można osiągnąć większy spokój, szczęście i sens w życiu.

Książka podzielona jest na trzy części. Pierwsza "Pozbycie się", skupia się na porzucaniu starych przyzwyczajeń. Część druga to "Wyrosnąć", związana z poznawaniem swoich mocnych i słabych stron. Dowiadujemy się w tej części jakim typem osobowości jesteśmy (Przewodnik, Przywódca, Twórca, Wykonawca). Część trzecia nosi tytuł "Dawać". Jedną z kluczowych lekcji tej książki jest idea, że aby osiągnąć trwałe szczęście i spełnienie, trzeba skupić się na przemianie wewnętrznej, zamiast szukać zewnętrznych źródeł sukcesu i uznania. Shetty podkreśla znaczenie wartości takich jak wdzięczność, empatia i służba innym, pokazuje, że prawdziwe spełnienie pochodzi z głębokiego zrozumienia i akceptacji siebie, a także z budowania zdrowych relacji z innymi.

"Zacznij myśleć jak mnich" wyróżnia się na tle innych książek z dziedziny rozwoju osobistego swoim unikalnym połączeniem duchowości wschodniej z zachodnią psychologią i praktycznością. Shetty proponuje czytelnikom serię ćwiczeń i praktyk, które można łatwo włączyć do codziennego życia, aby stopniowo zmieniać sposób myślenia i działania.

Shetty pisze w przystępny sposób, czyniąc swoje przesłanie dostępnym dla szerokiej publiczności, niezależnie od ich wcześniejszego doświadczenia z medytacją czy duchowością. Jego podejście nie jest moralizatorskie, lecz raczej zachęcające i pełne współczucia, co sprawia, że czytelnicy mogą czuć się zainspirowani do podjęcia własnej duchowej podróży. Wykorzystuje anegdoty z własnego życia, historie mnichów, jak również badania naukowe, aby zilustrować swój punkt widzenia i zaproponować praktyczne techniki mindfulness, medytacji i refleksji.

"Zacznij myśleć jak mnich" Jaya Shetty'ego jest przewodnikiem, który pokazuje jak żyć bardziej świadomie i spełnionym życiem. To książka dla każdego, kto szuka zmiany perspektywy, chce zredukować stres i znaleźć więcej radości w codziennym życiu. Poprzez swoje osobiste historie, praktyczne wskazówki i uniwersalne przesłanie, Shetty udowadnia, że każdy z nas może skorzystać z mądrości mnichów, aby żyć bardziej pełnią życia.

Książka dostępna w Bibliotece Miejskiej w Mrągowie.

Anida Keller

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5