GazetaOlsztynska.pl
25 lipca 2025, Piątek
imieniny: Jakuba, Krzysztofa, Walentyny
  • 22°C
    Olsztyn

Unia Europejska
GazetaOlsztynska.pl
    • Dodaj ogłoszenie
    • Porady
    • Firmy - Usługi
    • Jeździmy z Nord Auto!
    • Jeździmy z Honda Daszuta!
GazetaOlsztynska.pl
  • Dodaj ogłoszenie
  • Porady
  • Firmy - Usługi
  • Jeździmy z Nord Auto!
  • Jeździmy z Honda Daszuta!
Dodaj: Artykuł Ogłoszenie
PODZIEL SIĘ

Bo jazda to dla nas przyjemność

2017-12-28 14:10:00(ost. akt: 2017-12-28 14:05:33)

Autor zdjęcia: pixabay

Nawet, jeżeli na drogach rozpowszechnią się pojazdy autonomiczne, dwie trzecie europejskich kierowców nadal chce samodzielnie prowadzić samochody. Aż 71 proc. Polaków jest podobnego zdania i również chce czerpać przyjemność z jazdy.

Warto przeczytać

  • Krzyś zje pierwszy obiad! Przełomowy zabieg laserowy w...
  • Nocny incydent na ul. Kościuszki. Sprawą zajmie się sąd
  • Szykujcie się na prace drogowe! Jagiellońska i Poprzeczna...
Przeprowadzone ostatnio badanie Mazda Driver Project przekonuje, że przyjemność prowadzenia samochodu nie zanika w Europie, lecz pozostaje uczuciem podzielanym przez większość kierowców. Tylko 33 proc. ankietowanych odpowiedziało, że „z aprobatą czeka na pojawienie się autonomicznych samochodów osobowych”.

Jak wynika z przeprowadzonego ostatnio dużego badania opinii konsumenckiej zleconej przez markę Mazda, dwóch na trzech europejskich kierowców chce zachować możliwość samodzielnego prowadzenia samochodów nawet wtedy, gdy na drogach rozpowszechnią się pojazdy autonomiczne.

Badanie ankietowe zrealizowane zostało przez Ipsos – renomowaną agencję badania rynku i opinii – w ramach prowadzonej przez Mazdę kampanii Drive Together, mającej na celu propagowanie przyjemności prowadzenia samochodu. Badanie przeprowadzono na próbie liczącej 11.008 osób na terenie najważniejszych rynków europejskich. Jego wyniki wykazały, że średnio 66 proc. kierowców chce zachować możliwość samodzielnego prowadzenia samochodów – nawet jeżeli pojazdy autonomiczne staną się powszechnie dostępne. Odsetek tak odpowiadających kierowców wyniósł aż 71 proc. w Wlk. Brytanii, Niemczech, Austrii i Polsce. Włochy (59 proc.) były jedynym rynkiem, na którym wskaźnik ten nie przekroczył 60 proc.

Jednocześnie, badanie pokazuje, że tylko 33 proc. kierowców „oczekuje rozpowszechnienia pojazdów autonomicznych”, przy czym we Francji i Holandii odsetek ten wyniósł zaledwie 25 proc., a w Wlk. Brytanii nie przekroczył 29 proc.. Co ciekawe, badanie właściwie nie wykazało oznak większego poparcia dla pojazdów autonomicznych wśród młodszych grup wiekowych społeczeństw Europy – w grupie 18-24 lata odsetek poparcia na poziomie 33 proc. był niższy niż w grupie 25-34-latków (36 proc.) i w grupie 35-44 lat (34 proc.).

Badanie dowodzi również istnienia silnego związku emocjonalnego kierowców z samochodami. Na poparcie tej tezy agencja podaje następujące statystyki: średnio 69 proc. kierowców „wyraża nadzieję, że przyszłe pokolenia będą nadal miały możliwość i prawo samodzielnego prowadzenia samochodów” – w Polsce odsetek ten sięgnął aż 74 proc., a w Wlk. Brytanii, Niemczech, Francji i Szwecji osiągnął lub przekroczył 70 proc.

Co więcej, 36 proc. spośród respondentów deklarujących przywiązanie do prowadzenia samochodu, twierdzi, że czynność ta sprawia im przyjemność i odczuwa ją jako „poszerzenie granic własnej osobowości”. Ten odsetek wynosił 56 proc. w Polsce i 46 proc. we Włoszech. Z kolei 34 proc. ankietowanych zgadza się z opinią, że prowadzenie samochodu należy do czynności zagrożonych zakazaniem i za pewien czas może się stać „zapomnianą przyjemnością”. We Francji, Włoszech i Polsce obawę taką wyraziło co najmniej 40 proc. badanych.
Dalsze wyniki badania pokazują, że 54 proc. europejskich kierowców czasami „wybiera się na przejażdżkę dla samej przyjemności z jazdy” – w Szwecji ich odsetek sięga 73 proc., a w Wlk. Brytanii, Holandii, Polsce i Austrii przekracza 60 proc.. Średnio 53 proc. ankietowanych twierdzi, że „jazda samochodem to coś więcej niż tylko przemieszczanie się z punktu A do B”.

Subskrybuj "Gazetę Olsztyńską" na Google News
Tagi:
samochody autonomiczne radość z jazdy
PODZIEL SIĘ

Komentarze (0)

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zaloguj się lub wejdź przez FB

GazetaOlsztyńska.pl
  • Koronawirus
  • Wiadomości
  • Sport
  • Olsztyn
  • Plebiscyty
  • Ogłoszenia
  • Nieruchomości
  • Motoryzacja
  • Drobne
  • Praca
  • Patronaty
  • Reklama
  • Pracuj u nas
  • Kontakt

Bądź na bieżąco!

Najświeższe informacje przygotowane przez Redakcję zawsze na Twojej skrzynce e-mail. Zapisz się dzisiaj.

  • Polityka Prywatności
  • Regulaminy
  • Kontakt
2001-2025 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 7B

Galindia Sp. z o.o. realizuje projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich w ramach działania 1.5 Dotacje na kapitał obrotowy Programu Operacyjnego Polska Wschodnia 2014-2020.
Galindia Spółka z o.o. uzyskała Subwencję Finansową - podmiotem udzielającym wsparcie był PFR.

Unia Europejska

VISA MASTER CARD