Absolwent w alfa romeo spider
2016-09-06 13:24:58(ost. akt: 2016-09-06 13:29:43)
Spider zadebiutował podczas salonu samochodowego w Genewie w 1966 roku. Auto na początku zostało przyjęte z rezerwą. Zmianę nastawienia przyniosła końcówka 1967 roku i film "Absolwent". Jego główny bohater Dustin Hoffmann jeździł czerwona alfą spider.
O aucie stało się głośno, jednak jego produkcja nigdy nie była zbyt wysoka. Jego najwyższą sprzedaż odnotowano dopiero pod koniec produkcji, którą zakończono w 1993 roku. Jakby klienci wyczuli, że nadeszła ostatnia szansa na zakup jeszcze nowej legendy.
Sylwetkę tego ciekawego auta zaprojektowano w studio Pininfarina. Studio to wówczas już na dobre rozkręciło swoją współpracę z Ferrari. Czy Alfa Romeo wiązała ze spiderem duże nadzieje? Na pewno auto stało się produktem, który wiele firm chciałoby mieć w swoim portfolio i zarazem się nim chwalić. Jego poprzedniczką była śliczna alfa romeo giulietta, która bardzo dobrze dawała sobie radę w rajdach rozgrywanych na poczatku lat 60. ubiegłego wieku.
Spider, jak na lata w których powstawał, był nowoczesnym i wyróżniającym się autem. Miał niezależne zawieszenie z przodu z podwójnymi wahaczami poprzecznymi. Natomiast z tyłu zamontowano sztywną oś z wahaczami wzdłużnymi i drążkiem. Jej maksymalną prędkość, która z silnikiem o poj. 1,6 litra i mocy 109 KM wynosiła 185 km/h, trzeba było oczywiście okiełznać. Stąd przy każdym z kół zamontowano hamulce tarczowe. Nowoczesny był również silnik. Jego blok oraz głowica zostały wykonane ze stopów metali lekkich. Zastosowano również dwa wałki rozrządu.
Wspomniany silnik szybko został zastąpiony przez większy o poj. 1750 cm sześc. i mocy 118 KM dostępny w Europie oraz "podkręcony" o mocy 132 KM, dostępny w Stanach Zjednoczonych. Dla tych, którym nie chodziło o prędkość, a delektowanie się jazdą, przygotowano model z silnikiem o poj 1300 cm sześc. i mocy 89 KM.
Przez niemal trzy dekady z taśm produkcyjnych zeszło ponad 120 tys. sztuk aut. W tym czasie powstały cztery serie spidera. W serii trzeciej, która pojawiła się w1982 roku, pojawiło się nieco plastiku, szczególnie w środku auta. Z perspektywy czasu można powiedzieć, że było to oszpecenie auta, ale w latach osiemdziesiątych plastik rządził niepodzielnie, nie tylko w przemyśle motoryzacyjnym, więc nie ma co się dziwić. Taki znak czasu.
Na koniec wypada jeszcze wspomnieć o muzyce do filmu "Absolwent" w wykonaniu amerykańskiego duetu Simon and Garfunkel. Miała wpadające w ucho melodie i trafiające nie tylko do młodzieży teksty. Była niczym pracujący na wysokich obrotach silnik alfy.
woj
woj
Komentarze (0)
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez