Bieg o „Kryształową Perłę Jeziora Narie” wrócił po dwóch latach

2022-07-07 11:24:55(ost. akt: 2022-07-07 11:32:49)

Autor zdjęcia: Archiwum Urząd Miejski w Morągu

Bieg o „Kryształową Perłę Jeziora Narie” wrócił po dwóch latach w nowej odsłonie - Kretowiny 2022. - Perła to nie bieg, Perła to wyzwanie - tak miedzy innymi podsumował bieg zastępca burmistrza Morąga Leszek Biernacki.
Kultowy bieg przyciąga co roku wielu fanatyków biegania. W tym roku w Kretowinach, 2 lipca stawiło się 193 zawodników.
- Tegoroczna edycja została nieco zmieniona - informują organizatorzy biegu. - Mianowicie dystans trasy został skrócony z 33 km do 31,13 km. Nie oznacza to jednak, że trasa była łatwiejsza. Wręcz przeciwnie. Niespodzianką okazał się nowy podbieg na 29 km trasy, który razem ze słynnym już podbiegiem „zemsta teściowej” znacznie utrudnia i wyciska poty z zawodników.
Jeden z biegaczy, pan Piotr Białek z Olsztyna po przebiegnięciu trasy opublikował post, w którym napisał: - “ Tu znajduje się znany i lubiany „podbieg teściowej”, który nie jednemu złamał psychikę. W tegorocznej edycji doszedł „podbieg burmistrza” na samej końcówce. Śmiało można go nazwać męką mitologicznego Tantala zakończoną happy endem”.
Przez wielu bieg w Kretowinach uważany jest za jeden z trudniejszych na tym dystansie w Polsce. Trasa jest ciężka i wymagająca, ale ma w sobie coś co bardzo przyciąga, coś co sprawia, że najwierniejsi jego fani co roku rezerwują sobie pierwszy lipcowy weekend aby zdobyć legendarną perełkę. Dodatkowym utrudnieniem jest zawsze gorąca, lipcowa pogoda, która w tym roku odpuściła i pozwoliła zawodnikom cieszyć się chłodnym, rześkim powietrzem. Pokonanie tej trasy to wielki wyczyn.
Na mecie na zawodników czekały upragnione perły, które jak co roku przygotował pan Szczepan Chomyn ze Stronia Śląskiego. Po biegu tradycyjnie orzeźwiające, soczyste arbuzy oraz kąpiel w jeziorze.
Uroczystego podsumowania oraz wręczenia nagród dokonał zastępca burmistrza Leszek Biernacki. Oficjalnie podziękował wszystkim zawodnikom za przybycie, chęć biegania, pogratulował osiągniętych wyników. Podziękował obsłudze i osobom, które przyczyniły się do organizacji i pomocy przy "Perle" oraz zaprosił na kolejny bieg w przyszłym roku obiecując, że na pewno jeszcze nie raz „Perełka” zaskoczy.
- Podsumowując tegoroczny bieg, cieszę się, że “Perła” wróciła po dwóch latach nieobecności - mówi Leszek Biernacki, zastępca burmistrza Morąga. - Mimo, że nie biegnę to nie mogłem się doczekać tej imprezy. Jestem wsród organizatorów już od 20 lat i cieszę się, że ten bieg jest tak lubiany. Cały czas staramy się szykować nowe niespodzianki dla zawodników. W tym biegu każdy z osobna pokonuje swoje słabości, poznaje swoje granice, walczy sam ze sobą, ze swoim ciałem, ze swoimi myślami. Tu każdy jest zwycięzcą i zasługuje na wielki szacunek i podziw. Perła to nie bieg, Perła to wyzwanie.
Organizatorem XXII Biegu o "Kryształową Perłę Jeziora Narie" był Referat Sportu Urzędu Miejskiego w Morągu.Wyniki
OPEN Kobiet
1. Natalia Mierzlikin z Warszawy, czas 02:10:30
2. Joanna Wilbik z Gdańska, czas 02:19:43
3. Ewa Lisek z Nidzicy, czas 02:23:00

OPEN MĘŻCZYZN
1. Adam Olszewski z Jezioran, czas 02:05:52
2. Tomasz Olszewski z Jezioran, czas 02:06:52
3. Sylwester Jakacki z Bartoszyc, czas 02:07:42

Najlepsza/y morążanka i morążanin:
• Ewa Lipnicka (czas 03:05:16)
• Rajmund Siemiński (czas 02:32:40)


Nagrody specjalne otrzymali:
• Joanna Kwiatkowska z Iławy, która pokonała trasę wraz ze swoim psem Łatkiem.
• Maciej Łapiński z Morąga, przejechał trasę na nartorolkach terenowych
• 70- letni Antoni Gazarkiewicza z BHMW Gdynia, najstarszy zawodnik
• Aneta Bartnicka i Jacek Kowalski z Elbląga, dobiegli do mety zajmując 22 miejsce w 22 biegu
źródło: Urząd Miejski w Morągu
RED2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5