Znęcał się nad swoją żoną, został zatrzymany

2021-04-29 17:26:37 (ost. akt: 2021-04-29 17:28:51)

Autor zdjęcia: Archiwum policja

Do sądu trafił akt oskarżenia przeciwko 63- latkowi, który znęcał się psychicznie i fizycznie nad swoją żoną. Za popełnione przestępstwo grozi mu kara 5 lat pozbawienia wolności.
63- letni mieszkaniec gminy Morąg wszczynał awantury, uderzał, szarpał i wyzywał swoją żonę. Kobieta po kilku latach takiego traktowania postanowiła w końcu przerwać milczenie i powiedzieć o sytuacji w domu policjantom. Mężczyzna został zatrzymany. Zebrany w sprawie materiał dowodowy pozwolił na przedstawienie mu zarzutów znęcania się psychicznego i fizycznego. Akt oskarżenia przeciwko niemu trafił do sądu. Za popełnione przestępstwo grozi mu kara 5 lat pozbawienia wolności.

W sytuacjach, w których istnieje podejrzenie przemocy w rodzinie zasadnym jest objęcie rodziny procedurą Niebieskiej Karty. Niebieską Kartę mogą wszcząć policjanci, przedstawiciele jednostek organizacyjnych pomocy społecznej, gminnej komisji rozwiązywania problemów alkoholowych, oświaty i ochrony zdrowia.

Co grozi sprawcy?
Przepisy prawne pozwalając policji, prokuraturze i sądowi na szybką reakcję wobec sprawcy znęcania i przemocy w rodzinie:
• interwencja policji lub zatrzymanie połączone ze stosowaniem środków zapobiegawczych;
• zastosowanie licznych zakazów, w tym zbliżania się lub kontaktowania z osobami pokrzywdzonymi;
• nakaz opuszczenia wspólnie zajmowanego mieszkania, bez względu na to czyją jest własnością, na podstawie decyzji prokuratora lub orzeczenia sądu;
• zasądzenie odszkodowania, zadośćuczynienia bądź nawiązki na rzecz osoby pokrzywdzonej;
• ograniczenie bądź nawet pozbawienie władzy rodzicielskiej nad dziećmi i ograniczenie z nimi kontaktów, jeżeli przemoc była stosowana także wobec nich;
• w razie uprzedniego skazania na karę z warunkowym zawieszeniem – natychmiastowe zarządzenie jej wykonania.

Gdzie szukać pomocy ?
Porady oraz pomocy w sytuacjach przemocowych udzielają na bieżąco przedstawiciele jednostek organizacyjnych pomocy społecznej, gminnych komisji rozwiązywania problemów alkoholowych, oświaty i ochrony zdrowia a także policjanci.
źródło: policja

red
morag@gazetaolsztynska.pl

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5