Żołnierze pomagają przy szczepieniu

2021-02-16 20:26:30 (ost. akt: 2021-02-22 14:34:07)
Terytorialsi podczas akcji szczepienia kombatantów

Terytorialsi podczas akcji szczepienia kombatantów

Autor zdjęcia: Archiwum WOT

Zespół szczepienny składający się z lekarza oraz pielęgniarki szczepiennej oraz ratowników medycznych z 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej zabezpiecza szczepienia kombatantów w miejscach ich stałego zamieszkania.
Są to kombatanci, którzy samodzielnie lub z przyczyn zdrowotnych nie mogą udać się do stacjonarnych punktów szczepień.

Zespół przed podaniem szczepionki kwalifikuje pacjenta poprzez wywiad medyczny i badanie lekarskie. Dopiero po pełnej procedurze kwalifikacyjnej, która obowiązuje we wszystkich tradycyjnych punktach szczepień oraz bez przeciwwskazań, pacjent może być poddany szczepieniu przeciwko covid-19, przyjmując przy tym pierwszą dawkę.

— Zadaniem ratownika medycznego jest obserwacja stanu zdrowia zaszczepionego kombatanta i udzielenie pomocy medycznej w razie jakichkolwiek komplikacji. – informuje szer. Piotr Grabowski, ratownik medyczny z 45 batalionu lekkiej piechoty w Olsztynie.

— Mając na uwadze wiek oraz zagrożenie zakażeniem SARS-CoV-2 chcemy w sposób bezpieczny i komfortowy zapewnić naszym kombatantom szczepienie chroniące przed koronawirusem. Nasi kombatanci są bardzo wdzięczni, że żołnierze zadbali o to, żeby w warunkach komfortowych pod nadzorem lekarza mogli poddać się szczepieniu – dodaje szer. Patrycja Sawicka, koordynator ds. kombatantów w 42 batalionie lekkiej piechoty w Morągu.

— Podziwiam i dziękuje za całkowite oddanie, zaangażowanie, zapał i determinację w realizacji tak ważnego zadania. Miałam okazję być naocznym świadkiem i przekonać się osobiście jak rzetelnie i prawidłowo przebiega cała akcja, zobaczyć wdzięczność i radość w oczach naszych zaszczepionych już kombatantów, którzy do tej pory byli mocno zaniepokojeni tym, że może nie uda im się pokonać walki z koronawirusem, gdyż w ich mocno już podeszłym wieku nie mogli stanąć w pierwszych szeregach do tego boju, ale na szczęście mają godnych następców. – mówi Lidia Kusz, prezes Zarządu Okręgowego Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych w Elblągu, która to ściśle współpracuje z żołnierzami 43 batalionu lekkiej piechoty w Braniewie.

— Nie każdy sam może dojechać na szczepienie, stąd akcja pomocy. Mając na uwadze aurę pogodową nasi bohaterowie mają trudności z przemieszczaniem się. Z potrzeby serca jesteśmy zobowiązani, aby ich wesprzeć. To jest forma podziękowania za to, co kombatanci zrobili dla naszego kraju. Dzięki nim jesteśmy wolnymi ludźmi i żyjemy w wolnej Polsce. - dodaje ppor. Krzysztof Bieliński, koordynator ds. kombatantów 41 batalionu lekkiej piechoty w Giżycku.

4. Warmińsko-Mazurska Brygada Obrony Terytorialnej ma pod swoją opieką blisko 60 kombatantów z województwa warmińsko-mazurskiego. Do szczepienia zgłosiło się 31 kombatantów. Realizacja tego zadania była możliwa dzięki wspólnym działaniom wraz z 1WSzKzP SPZOZ-Filia Ełk. Zespół Szczepienny w ramach powyższej akcji odwiedził seniorów z Elbląga, Kętrzyna, Lidzbarka Warmińskiego, Olsztyna, Ostródy, Pisza i Giżycka.
Źródło: Paulina Kucińska, rzecznik prasowy 4.W-MBOT


Źródło: Gazeta Olsztyńska

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5