Ofiarują swój czas i zdolności

2024-05-15 13:29:34(ost. akt: 2024-05-15 13:35:28)

Autor zdjęcia: Archiwum Małgorzata Steć, Jolanta Janikowska, wolontariuszki

Artyści i wolontariusze miedzy innymi z Miłakowa byli z wizytą w Domu Pomocy Społecznej w Ornecie. Wnieśli trochę radości i uśmiechu chorym ludziom, którzy są w potrzebie.
To nie jedyne miejsce, które odwiedzili. Przez ostatnie lata artyści z wolontariuszami ze swoją akcją dobroczynną zawitali do ponad kilkadziesiąt tysięcy osób chorych w hospicjach, szpitalach, domach pomocy społecznej, domach seniora i ośrodkach szkolno-wychowawczych w całej Polsce.
Osoby, które od dłuższego czasu uczestniczą w tej akcji to: młodzież, franciszkanie świeccy, franciszkanie z Pakości, wolontariusze z Miłakowa a także znani artyści polskiej estrady, a wśród nich: Krystyna Giżowska, Honorata Siergun, Izabela Wiśniewska, Andrzej Rybiński, Jan Wojdak, Paweł Czaja „Duo Paulo” i Stanisław Czaja „Oriano” i Kazimierz Maszk. Wzorują się oni na Świętym Franciszku z Asyżu, który troszczył się o osoby chore. Święty z Asyżu zawsze wielką miłością i delikatnością otaczał osoby cierpiące. W potrzebie przychodził im z pomocą. Wolontariusze nie zbierają żadnych pieniędzy na swoją działalność. Swój czas i zdolności ofiarowują bezinteresownie dla innych ludzi. Jedyną rzeczą jaką przyjmują organizatorzy akcji charytatywnej są nowe i nieużywane maskotki, które w czasie spotkań rozdawane są wszystkim chorym. Pluszaki te do wolontariuszy trafiają od ludzi z całej Polski, a także od Polonii pragnącej dołączyć się do tej szczytnej akcji.
Inicjator akcji dobroczynnej jest o. Arkadiusz Czaja, były wieloletni artysta polskiej estrady.
Podczas spotkania wystąpił mistrz iluzji Paweł Czaja. Sztukmistrz w czasie swojego występu zapraszał do udziału widzów. Nie zabrakło klauna, który rozbawiał widownię. Ubogaceniem spotkania był występ znanego i cenionego chóru „Oremus” z Miłakowa prowadzonego przez Honoratę Siergun. W spotkaniu uczestniczyła także schola dzieci i młodzieży „Mazurskie Słowiki” również z Miłakowa, która razem z chórem zaśpiewała pieśni religijne i inne piosenki. Do Ornety przybyli także artyści i wolontariusze z Kościerzyny. Wystąpiły również postacie z bajek, w które wcieliły się uczennice jednej ze szkół w Ornecie. Krótki program poetycko-muzyczny zaprezentowały też przedszkolaki. Po występach, wolontariusze m.in. Zbigniew Zabłocki pensjonariuszom Domu Pomocy Społecznej wręczyli upominki – kolorowe maskotki i słodycze. Pamiątką, którą otrzymali zebrani były widokówki z klasztorem franciszkańskim i Kalwarią w Pakości, modlitewniki oraz płyty z pieśniami maryjno-franciszkańskimi nagrane przez chór „Oremus” i scholę „Mazurskie Słowiki”.
Na zakończenie o. Arkadiusz razem z obecnymi na spotkaniu kapłanami modlił się przy każdej osobie chorej udzielając jej błogosławieństwa Bożego na wzór Świętego Franciszka z Asyżu. Na twarzy seniorów można było zauważyć wzruszenie.
Spotkanie przebiegało w miłej i serdecznej atmosferze.
RED źródło: Elżbieta Plata, wolontariuszka2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5