Uczniowie z SP Staświny na wymianie Erasmus+ w Mecedonii

2019-10-23 12:15:22(ost. akt: 2019-10-23 12:16:40)

Autor zdjęcia: Izabela Puka

Erasmus+ to program, który umożliwia uczniom uczestnictwo w wymianach międzynarodowych w całej Europie oraz, od niedawna, poza jej granicami. Finansowany w całości z funduszy Unii Europejskiej staje się jednocześnie niepowtarzalną możliwością dla dzieci oraz młodzieży na zdobycie doświadczenia oraz wiedzy o różnych kulturach jak również poznania nowych przyjaciół z różnych części świata.
Czas trwania projektu to dwa lata, na które składa się pięć wyjazdów do krajów biorących udział w tym przedsięwzięciu. Uczniowie naszej szkoły są już w połowie tej niesamowitej podróży. Wszystko zaczęło się ponad rok temu, kiedy nauczyciele naszej szkoły rozpisali projekt.

Szczerze nikt nie spodziewał się, że najmniejszej szkole w gminie uda się zakwalifikować, a jednak dokonaliśmy niemożliwego. Dostaliśmy zaproszenie od koordynatora naszego projektu, szkoły Bower Park Academy w Anglii. Następnie dołączyły do nas pozostałe kraje tj. Włochy, Turcja oraz Macedonia Północna i wspólnie zdecydowaliśmy, że realizowanym przez nas tematem będzie „Smart school, smart generation”, czyli wykorzystanie technologii w nauczaniu różnych przedmiotów szkolnych. Dotychczas odbyło się spotkanie w Turcji oraz byliśmy gospodarzem dla innych krajów członkowskich w naszej szkole.

Niedawno nasi uczniowie powrócili z wymiany w Macedonii Północnej gdzie w jednej z lokalnych szkół w miejscowości Tetowo przeprowadzili lekcję języka polskiego. Tydzień to zdecydowanie za mało aby poznać ten tajemniczy zakątek Bałkanów. Widzieliśmy wspaniałe krajobrazy, kosztowaliśmy przepysznej macedońskiej kuchni a to wszystko wpisane w niepowtarzalną kulturę jaką ma do zaproponowania to magiczne miejsce.

Żyjemy w XXI w. jednak przechadzając się tamtymi uliczkami czuliśmy wyraźnie, że czas stanął w miejscu. Zapraszanie przez kupców do obejrzenia ich towarów, kosztowania smakołyków czy zwyczajne okazywanie sobie uprzejmości sprawiły, że zaczęliśmy się czuć niemal jak w domu, jak jedni z nich.


Przed nami jeszcze dwa wyjazdy a kolejnym przystankiem w tej edukacyjnej przygodzie będą Włochy. Nasza placówka jest żywym dowodem na to, że nie wielkość ma znaczenie lecz chęci oraz zaangażowanie uczniów, nauczycieli i całego środowiska szkolnego w osiągniecie czegoś, co na pozór jest poza naszym zasięgiem. Zachęceni dotychczasowym sukcesem na pewno nie zakończymy działań na obecnym projekcie i będziemy podejmować więcej takich inicjatyw. Chcemy udowodnić wszystkim i stanowić przykład dla każdej placówki podobnej do naszej, że nie ma rzeczy niemożliwych, wystarczy chcieć.
Łukasz Witkowski, Izabela Puka - SP Staświny


Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: STASWINY

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Sergej #2842366 | 196.240.*.* 1 sty 2020 10:10

    Mężczyźni! Znalazłem fajny serwis randkowy dla seksu, wiele dostępnych dziewcząt i kobiet z mojego miasta! Może być przydatny dla kogoś innego --- http://russex.xyz

    odpowiedz na ten komentarz

  2. brawo #2808651 | 83.6.*.* 23 paź 2019 18:43

    brawo

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5