Lubawa stawia na budownictwo mieszkaniowe

2023-11-03 18:47:06(ost. akt: 2023-11-13 06:49:55)

Autor zdjęcia: Marcin Sarnowski

Budowa bloków wpływa na rozwój miast. Według danych GUS Lubawa jest jednym z miast na Warmii i Mazurach, w którym rozwój budownictwa mieszkaniowego, wielorodzinnego ma się naprawdę dobrze.
Bloki mieszkalne pozwalają na skoncentrowanie większej liczby ludzi na mniejszej powierzchni, co prowadzi do wzrostu gęstości zaludnienia w mieście. To z kolei może mieć pozytywny wpływ na rozwój, ponieważ zwiększa zainteresowanie inwestorów, wzmacnia zapotrzebowanie na sąsiedztwo (sklepy, usługi, miejsca rekreacji). Budowa bloków często wiąże się z rozwinięciem infrastruktury. Aby zapewnić mieszkańcom wszystkie niezbędne usługi, jak np. drogi, kanalizację, sieci wodociągowe i telekomunikacyjne, konieczne jest inwestowanie w rozbudowę infrastruktury miejskiej.

W rezultacie miasta rozwijają się w sposób bardziej zorganizowany i zaspokajają potrzeby ich mieszkańców.

Lubawa jest w czołówce miast (4 miejsce) w ilości oddanych mieszkań w przeliczeniu na 1000 mieszkańców, tak wynika z danych opublikowanych przez Główny Urząd Statystyczny.

Jak to się stało? Burmistrz Lubawy, Maciej Radtke zdecydowanie podkreśla, że praca i mieszkania to dewiza lubawskiego samorządu.

— Od wielu lat w Lubawie realizowana jest polityka zmierzająca do udogodnień dla przedsiębiorców do tworzenia warunków na rzecz nowych miejsc pracy, co w efekcie przekłada się na duży popyt mieszkaniowy. Osoby, które znajdują zatrudnienie w naszym mieście z czasem się osiedlają, wynajmując lub kupując mieszkania na własność.
Budownictwo mieszkaniowe w Lubawie realizowane jest w dwóch podstawowych formach, a mianowicie budownictwa jednorodzinnego własnościowego i budownictwa wielorodzinnego własnościowego realizowanego przez lokalnych developerów — wyjaśnia burmistrz Maciej Radtke — W roku 2022 w ramach budownictwa jednorodzinnego indywidualnego oddano do użytkowania 15 budynków mieszkalnych. W roku 2021 - 31 domów, w roku 2020 - 19 domów, 7 w 2019 r., w roku 2018 - 10 budynków i w 2017 roku - 11 budynków. Obecnie duże zainteresowanie budownictwem jednorodzinnym wynika ze wzrostu zamożności mieszkańców Lubawy i chęci podwyższenia poziomu zamieszkania, ale także jest to wynik napływu do Lubawy kadry wysoko wykwalifikowanej o wysokich dochodach.
Budownictwo wielorodzinne własnościowe (deweloperskie) w roku 2022 na rynku lubawskim realizowały trzy podmioty i w tej formie wybudowane zostało 147 mieszkań. W roku 2021 oddano do użytkowania 108 mieszkań, w 2020 roku 72 mieszkania, w 2019 roku 82 mieszkania, w 2018 roku - 111 mieszkań, a w roku 2017 - 30 mieszkań. Zainteresowanie mieszkaniami w budownictwie wielorodzinnym od dłuższego już czasu utrzymuje się na stosunkowo wysokim poziomie.


— W Lubawie realizowane jest również budownictwo mieszkaniowe czynszowe przez Lubawskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego. Obecny zasób mieszkaniowy LTBS wynosi 59 lokali mieszkalnych, zarówno w budynkach własnych, jak we wspólnotach mieszkaniowych — informuje burmistrz i zaznacza, że Lubawa stwarza warunki pod budownictwo mieszkaniowe wielorodzinne i jednorodzinne, wyznaczając tereny w Miejscowym Planie Zagospodarowani Przestrzennego.

Samorząd Lubawy wspiera politykę mieszkaniową. Przykładem jest podjęcie w tym roku na sierpniowej sesji uchwał: w sprawie wyrażenia zgody na utworzenie spółki z o.o. Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa KZN Pojezierze oraz zatwierdzenia wniosku o wsparcie ze środków Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa na sfinansowanie objęcia udziałów w tworzonej Społecznej Inicjatywie Mieszkaniowej. Wybudowane w ramach SIM mieszkania przeznaczone będą dla osób mniej zamożnych w ramach najmu z możliwością dojścia do własności lokalu — podsumowuje burmistrz Maciej Radtke.

Dla rozwoju miast kluczowa jest budowa mieszkań. Budownictwo mieszkaniowe w polskich miastach posiada obecnie kluczowe znaczenie w kontekście zmian demograficznych i wyzwań zrównoważonego rozwoju. Polityka mieszkaniowa lubawskiego samorządu jest skuteczna.

red.
lubawa@gazetaolsztynska.pl

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5