[ZDJĘCIA] Uczniowie AZPO uczcili niepodległość we Włoszech

2023-11-12 20:30:56(ost. akt: 2023-11-13 06:38:18)

Autor zdjęcia: AZPO

Uczniowie Akademickiego Zespołu Placówek Oświatowych w Fijewie w zeszłym tygodniu mieli niepowtarzalną okazję uczestnictwa w fascynującej wycieczce edukacyjnej do trzech pereł włoskiej historii – Pizy, Florencji i Rzymu. Podczas tej niezwykłej podróży, młodzi entuzjaści historii mieli możliwość zanurzenia się 
w dziedzictwo starożytnego i renesansowego świata odkrywając akcenty polskości. 

— W Pizie, nasza grupa z pewnością nie mogła przejść obojętnie obok słynnej wieży – Krzywej Wieży Pizy. Choć wieża jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych zabytków na świecie, byliśmy zdumieni, patrząc na jej lekki pochyły kształt. Przewodniczka zapewniła ciekawe informacje na temat historii tej wieży, jej konstrukcji oraz działań podjętych w celu zabezpieczenia przed dalszym przechyłem — opowiada Arkadiusz Paczkowski, uczeń 2 klasy branżowej szkoły I stopnia.

Czy wiecie, kto uratował Krzywą Wieżę w Pizie? Polski inżynier profesor Michał Jamiołkowski. Polak zasłynął jako przewodniczący międzynarodowej komisji, która 
w latach 90. minionego stulecia znalazła sposób na powstrzymanie pogłębiającego się odchylenia od pionu Krzywej Wieży w Pizie, co groziło zniszczeniem tego zabytku.
Kolejnym punktem na edukacyjnej mapie Włoch była Florencja, stolica Toskanii. Przewodnik zaprosił uczestników do Bazyliki Santa Maria del Fiore, Baptysterium, na Most Złotników. Mistrzowskie dzieła sztuki w muzeum Uffizzi z malowidłami Michała Anioła, dziełami Giotta, Rafaela, Leonarda i Caravaggia wprawiły uczniów w zachwyt nad artystycznym dziedzictwem renesansu. W najstarszym muzeum w Europie uczniowie odnaleźli polskie symbole. Do dziś XVI-wieczny wizerunek Jana Zamoyskiego, kanclerza i hetmana wielkiego koronnego, dumnie zdobi kolekcje florenckiej galerii.

Następnie podróż kierowała się w stronę Rzymu, stolicy Italii i kolebki starożytnego imperium. Tutaj uczniowie mieli okazję zwiedzić Koloseum, majestatyczny amfiteatr rzymski, który był świadkiem niezliczonych walk gladiatorów. Opowieści przewodników przywracały do życia ducha starożytnego Rzymu, ukazując dramatyczne wydarzenia, które miały miejsce na arenie. Odwiedzając Watykan, uczestnicy wycieczki mieli szansę podziwiać bazylikę św. Piotra, jedną z największych budowli sakralnych na świecie. Podczas zwiedzania Rzymu nie mogło zabraknąć także Fontanny di Trevi, gdzie uczniowie z radością wrzucili monety, marząc o powrocie do Wiecznego Miasta. Spacerując po uliczkach zabytkowego centrum, młodzi podróżnicy mieli okazję delektować się włoską kuchnią i kulturą. Nasza wycieczka do Pizy i Rzymu była nie tylko podróżą w czasie, ale także niezapomnianym doświadczeniem edukacyjnym i poszukiwaniem śladów polskości.

— Odwiedziliśmy kaplicę św. Stanisława Kostki w kościele św. Andrzeja, pomnik Henryka Sienkiewicza, groby polskie na cmentarzu Campo Verano, pomnik Mikołaja Kopernika, tablicę Czesława Miłosza oraz Palazzo degli Zuccari — wspomina Patryk Florkowski, uczeń szkoły branżowej. Uczniowie wrócili pełni wrażeń, z głowami pełnymi historii i sercami napełnionymi pasją do odkrywania świata.

Przedsięwzięcie „Poznaj polskie ślady w Europie” jest współfinansowane ze środków pozyskanych w ramach dotacji celowej objętej umową zawartą z MEiN. Głównymi celami mobilności są: poznanie zabytków polskiej kultury na terenie Europy, zaznajomienie z osiągnięciami naukowymi Polaków poza terytorium RP, wsparcie realizacji podstawy programowej dla szkół ponadpodstawowych.


red.

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5