[ZDJĘCIA] Wizyta polskich licealistów z AZPO w Paryżu

2023-10-27 20:15:14(ost. akt: 2023-10-27 20:21:36)

Autor zdjęcia: AZPO

W przedostatnim tygodniu października grupa uczniów Akademickiego Zespołu Placówek Oświatowych w Fijewie miała niezwykłą okazję zdobyć unikalne doświadczenia podczas wycieczki edukacyjnej do stolicy Francji - Paryża. Podczas pobytu, młodzi podróżnicy zwiedzili najważniejsze zabytki, odwiedzili słynne cmentarze, poznali historię Luwru, a także odkrywali ślady polskich osiągnięć w mieście miłości.
Już pierwszego dnia wizyty, licealiści z Polski postanowili rozpocząć swoją przygodę 
z Paryżem od zwiedzania narodowych perełek — Łuku Triumfalnego i Placu Trocadero.
Następnie, grupa licealistów udała się na malowniczy cmentarz Père Lachaise, gdzie spoczywają liczne sławy polskiej kultury. Wyjątkową chwilą było zobaczenie grobu jednego 
z najważniejszych polskich pisarzy - Adama Mickiewicza. Była to doskonała okazja, aby uczniowie przypomnieli sobie polskie osiągnięcia w literaturze i ich wpływ na kulturę europejską. Spośród wielu Polaków pochowanych na Père-Lachaise można wymienić generałów: Jarosława Dąbrowskiego i Józefa Wysockiego, pisarkę Klementynę Hoffmanową, Marię Walewską, kochankę Napoleona i matkę jego syna. Przez licznych turystów odwiedzany jest grób Fryderyka Chopina. „Na Cmentarzu Montmartre pochowanych jest wielu Polaków, głównie powstańców, emigrantów. Wymienić tu trzeba co najmniej trzy nazwiska: Józef Bohdan Zaleski, Jan Ledóchowski, poseł na Sejm Królestwa Kongresowego, polityk emigracyjny, oficer armii Księstwa Warszawskiego, kawaler Orderu Legii Honorowej i Virtuti Militari, Jan Matuszyński, lekarz, kolega szkolny i jeden z najbliższych przyjaciół Fryderyka Chopina. Ale najsłynniejsze polskie nazwisko to Juliusz Słowacki. Spoczywał na paryskim Cmentarzu Montmartre do 14 czerwca 1927 roku. Odnowiony, pierwotny grób Juliusza Słowackiego tu nadal oglądać.”- przekonuje Wiktor Kowalki, który zaskakiwał swoja wiedza historyczną każdego przewodnika paryskiego.


Kolejnym ważnym punktem wizyty polskich licealistów była wizyta w Pałacu Wersalskim - jednym z najbardziej okazałych i luksusowych budynków w Europie. Uczniowie przenieśli się w czasie do czasów panowania Ludwika XIV, zwieńczenia rewolucji francuskiej i upadku monarchii. Kilkugodzinne zwiedzanie ogromnych apartamentów, ogrodów i pokoi balowych było niezapomnianym doświadczeniem, które ukazało młodym Polakom bogactwo historyczne i artystyczne Francji.
„Wspaniały widok roztaczający się z drugiego tarasu Wieży Eiffla zrobił na mnie ogromne wrażenie. Z kolei majestatyczna i historyczna Katedra Notre-Dame wypełniła me serce pokorą i szacunkiem”- wspomina Zuzanna Samoszuk, licealistka AZPO.

Kolejnym punktem na mapie zwiedzania był polski Kościół pw. Wniebowzięcia najświętszej Marii Panny. Następnie, atrakcją na ich kulturalnej mapie była wizyta w Luwrze - jednym z największych i najważniejszych muzeów na świecie. Grupa licealistów miała okazję podziwiać niezliczone arcydzieła sztuki, od obrazów Leonarda da Vinci, przez rzeźby Michała Anioła, aż po egipskie mumie. Każdy uczestnik wycieczki wyszedł z Luwru z ogromnym podziwem dla artystów i ich niezwykłej twórczości.
Ostatnim, ale nie mniej istotnym elementem wizyty było poruszanie się śladami polskich osiągnięć w Paryżu i Francji. Na przestrzeni wieków Polacy zostawili swoje ślady w wielu dziedzinach życia w tym mieście. Uczniowie mieli okazję zwiedzić Bibliotekę Polską- Towarzystwo Historyczno-Literackie w Paryżu, który od lat promuje polską kulturę i naukę języka polskiego. Ponadto, grupa licealistów dowiedziała się więcej o polskich artystach, pisarzach i naukowcach, którzy odnieśli sukces we Francji. Wizyta w Centrum Dialogu, prowadzone przez polskich Pallotynów, była niesamowita okazją do podziwiania „Apokalipsy” Jana Lebensteina.

— Zwiedziliśmy także Plac Vendome, Most Aleksandra III, Katedrę Notre-Dame (z zewnątrz ze względu na remont po pożarze), dzielnicę łacińską, Sorbonę, Panteon, Ogrody Luksemburskie, najsłynniejszą ulicę świata Champ Elysees, wzgórzez Montmartre, gdzie znajduje się Bazykila Sacre- Coeur, muzeum perfum Fraagonard i wiele innych ciekawych miejsc.- wspomina Antonina Ornowska, licealistka.

Podsumowując, wizyta polskich licealistów w Paryżu była nie tylko wspaniałą okazją do poznania kultury francuskiej i jej zabytków, ale również do odkrycia polskich osiągnięć w tym mieście. Uczniowie wrócili do kraju pełni wrażeń i inspiracji, gotowi do dalszego poznawania świata i kontynuacji swojej edukacyjnej przygody.
— To kolejny projektowy sukces AZPO. Przedsięwzięcie współfinansowane jest ze środków pozyskanych w ramach dotacji celowej objętej umową zawartą z MEiN. Osiągnęliśmy założone cele w postaci: umożliwienie poznania uczniom zabytków polskiej kultury na terenie Europy, zaznajomienie ich z osiągnięciami naukowymi Polaków poza terytorium RP oraz wsparcie realizacji podstawy programowych dla szkół ponadpodstawowych. To nie koniec naszych edukacyjnych projektów. Przygotowujemy się do wycieczki do Włoch — zapewnia Katarzyna Miąskowska, dyrektor AZPO.

red.
lubawa@gazetaolsztynska.pl

2001-2025 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 7B