Kartka z kalendarza: dziś poniedziałek, 14 sierpnia

2023-08-14 07:20:39(ost. akt: 2023-08-14 08:14:40)

Autor zdjęcia: archiwum Głosu Lubawskiego

Dziś jest poniedziałek, dwieście dwudziesty szósty dzień roku. Wschód słońca o godz. 5.15, zachód o godz. 20.05. Imieniny obchodzą: Alfred, Euzebiusz, Kalikst oraz Maksymilian.

638 lat temu w Krewie podpisana została unia polsko-litewska.

103 lata temu w walkach pod Ossowem zginął ks. Ignacy Skorupka, kapelan Wojska Polskiego; jego śmierć stała się symbolem bohaterstwa i poświęcenia za ojczyznę.

102 lat temu w Lublinie urodziła się Julia Hartwig, poetka, eseistka, tłumaczka. Zmarła w 2017 roku.

85 lata temu w Wilanowie urodziła się Beata Tyszkiewicz, jedna z najpopularniejszych polskich aktorek filmowych i telewizyjnych; do jej najsłynniejszych ról należą: rola Izabeli Łęckiej w "Lalce", Donny Rebeki Uzedy w "Rękopisie znalezionym w Saragossie" oraz Marii Walewskiej w "Marysi i Napoleonie".

83 lata temu Niemcy wysłali do KL Auschwitz pierwszy transport więźniów z Warszawy.

82 lat temu w niemieckim obozie Auschwitz zamordowany został o. Maksymilian Maria Kolbe, franciszkanin, misjonarz, założyciel klasztorów w Niepokalanowie i Nagasaki; kanonizowany w 1982 r. przez papieża Jana Pawła II.

82 lat temu podpisano polsko-sowiecki układ wojskowy o utworzeniu Armii Polskiej w ZSRR; jej dowódcą został gen. Władysław Anders.

30 lat temu w Warszawie na placu Piłsudskiego, naprzeciwko Grobu Nieznanego Żołnierza, odsłonięto pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego.

19 lat temu w Krakowie zmarł Czesław Miłosz, poeta, prozaik, eseista, tłumacz, profesor Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley; autor zbioru wierszy "Trzy zimy", "Ocalenie", "Miasto bez imienia", "Gdzie wschodzi słońce i kędy zapada, "Dalsze okolice", "Na brzegu rzeki", "To", "Druga przestrzeń" oraz tomu miniatur "Piesek przydrożny"; esejów "Zniewolony umysł", "Rodzinna Europa", "Widzenia nad Zatoką San Francisco", powieści "Dolina Issy", a także poematów "Traktat moralny", "Traktat poetycki" i "Traktat teologiczny"; laureat literackiej Nagrody Nobla w 1980 r.

# # #

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że dziś Rada Ministrów przyjmie pełne brzmienie propozycji wszystkich pytań w referendum, które miałoby się odbyć wraz z wyborami parlamentarnymi 15 października.

16 i 17 sierpnia odbędzie się dwudniowe posiedzenie Sejmu; zgodnie z harmonogramem, ma zająć się m.in. rozpatrzeniem wniosku o zarządzenie ogólnokrajowego referendum.

dka/

# # #

W poniedziałek w kraju trwają uroczystości i imprezy związane z obchodami przypadającego we wtorek, 15 sierpnia, Święta Wojska Polskiego.

W Warszawie Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, Zwierzchnik Sił Zbrojnych Andrzej Duda w Pałacu Prezydenckim wręczy nominacje generalskie i admiralskie oraz odznaczenie państwowe.

Prezydent RP weźmie też udział w Apelu Pamięci przed Pomnikiem Poległych w 1920 r. na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.

W Ossowie pod Warszawą odbędą się Obchody Święta Wojska Polskiego oraz rocznicy Bitwy Warszawskiej pod hasłem "Silna Biało-Czerwona", z udziałem szefa MON Mariusza Błaszczaka.

Wicepremier Jarosław Kaczyński będzie uczestniczyć w pikniku wojskowym „Silna Biało-Czerwona” w Uniejowie w województwie łódzkim.

15 sierpnia przypada rocznica zwycięskiej dla Polski bitwy w wojnie z Rosją Radziecką w 1920 r. Dzień ten został ogłoszony świętem Wojska Polskiego w 1923 r. i pozostawał nim do roku 1947. Od 1992 r. święto Wojska Polskiego ponownie jest obchodzone w połowie sierpnia.

# # #

Uroczystości 82. rocznicy męczeńskiej śmierci franciszkanina św. Maksymiliana Kolbego w niemieckim obozie Auschwitz odbędą się w poniedziałkowe przedpołudnie w Oświęcimiu i pobliskich Harmężach. Ich kulminacją będzie msza św. w byłym obozie Auschwitz I.


Galeria zdjęć na dziś: Wichura powaliła drzewa w Lubawie - 2010 rok

Udanego dnia!
red.
lubawa@gazetaolsztynska.pl



2001-2025 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5