Na sygnale: tragiczny bilans weekendu

2021-10-12 09:09:40(ost. akt: 2021-10-12 09:13:23)

Autor zdjęcia: KPP Iława

Mimo licznych apeli do kierowców o zachowanie rozwagi i szczególnej ostrożności na drogach, w dalszym ciągu zdarzają się kierujący, którzy zdecydowali się prowadzić pojazd będąc pod wpływem alkoholu lub narkotyków. Tak też stało się podczas minionego weekendu gdzie jedno zdarzeń zakończyło się tragicznie.
Nigdy nie jeżdżę po alkoholu i narkotykach - to hasło, które powinni znać wszyscy uczestnicy ruchu drogowego. Jednak pomimo wcześniej spożytego alkoholu czy zażytych narkotyków, niektórzy nadal wsiadają za kierownicę. Tak właśnie postąpił 52 – latek. Mężczyzna w piątek (8.10.2021) kilka minut po godz. 7:00 jechał rowerem jedną z dróg w gminie Susz mając 2,5 promila alkoholu w organizmie.

Natomiast 20 minut później policjanci zostali poinformowani o zdarzeniu drogowym w gminie Zalewo. W trakcie czynności okazało się, że 21 – latka kierująca audi ścięła zakręt po czym straciła panowanie nad pojazdem i uderzyła w przydrożne drzewo. Kobieta z obrażeniami ciała została zabrana helikopterem Lotniczego Pogotowia Ratunkowego do szpitala. 21 – latka podróżował z 4 dzieci, którym na szczęście nic poważnego się nie stało. Kobieta za spowodowanie zagrożenia została ukarana mandatem.

Tymczasem policjanci z Kisielic podczas wykonywania czynności zatrzymali 66 – latka kierującego mercedesem. Funkcjonariusze pamiętali, że mężczyzna ten nie ma uprawnień do kierowania samochodem. Okazało się, że nie tylko nie posiadał uprawnień ale jechał samochodem osobowym mając 1,5 promila alkoholu w organizmie.

Kolejnego nieodpowiedzialnego kierującego zatrzymali policjanci w Lasecznie. Według wstępnych ustaleń funkcjonariuszy 22 – latek kierujący samochodem ciężarowym mercedes zatrzymał się aby porozmawiać z 59 – latkiem. W trakcie rozmowy z niewyjaśnionej przyczyny 59 – latek został potrącony przez nadjeżdżający samochód osobowy renault. Mężczyzna w wyniku poniesionych obrażeń zmarł. W związku z powyższym policjanci zatrzymali 22 – latka, który kierował samochodem ciężarowym i osadzili go w policyjnej celi. Mundurowi wstępnie ustalili, że mężczyzna jechał samochodem znajdując się pod wpływem marihuany, meta amfetaminy i kokainy. 22 – latkowi zostało zatrzymane prawo jazdy. Zebrany materiał dowodowy pozwolił na przedstawienie mieszkańcowi Grudziądza zarzutu zabójstwa a Sąd Rejonowy w Iławie zadecydował o tymczasowym aresztowaniu 22 – latka na trzy miesiące.

Tymczasem w sobotę w Suszu policjanci zatrzymali do kontroli drogowej kierującego audi. Samochód ten miał niesprawne podświetlenie tablicy. Jak się okazało nie było to jedyne przewinienie mężczyzny. 21 – latek nie miał prawa jazdy ponieważ stracił je miesiąc wcześniej za rażące przekraczenie prędkość w terenie zabudowanym.

W gminie Iława kilka minut po godz. 9:00 funkcjonariusze zatrzymali do kontroli drogowej kierującego rowerem. Okazało się, że 20 – latek kierował jednośladem mając 2,5 promila alkoholu w organizmie.

Kolejnego nietrzeźwego rowerzystę zatrzymali policjanci w gminie Susz. Jak ustalili mundurowi podczas badania 44 – latek kierował jednośladem mając również 2,5 promila alkoholu w organizmie.

Natomiast w gminie Iława kilka minut po godzinie 17:00 policjanci zatrzymali do kontroli drogowej kierującego citroenem. Okazało się, że samochodem kierował 16 – latek, który nie posiadał do tego uprawnień ale za to miał przy sobie marihuanę. Młody mieszkaniec powiatu iławskiego w najbliższym czasie ze swojego zachowania będzie się tłumaczył przed sądem rodzinnym i nieletnich.

Tymczasem w Suszu policjanci zatrzymali kolejnego kierującego bez uprawnień. Okazało się, że 24 – latek jeździł samochodem dodatkowo bez badań technicznych i bez nalepki kontrolnej na przedniej szybie.

Kolejnego kierującego zatrzymali policjanci w Zalewie. Jak ustalili funkcjonariusze 46 – latek kierował nissanem pomimo braku dopuszczenia go do ruchu, braku obowiązkowego ubezpieczenia OC ale za to pod wpływem alkoholu. Badanie alkomatem wskazało, że mężczyzna jechał samochodem mając 1,5 promila alkoholu w organizmie.

W Lubawie policjanci zatrzymali 20 – latka, który kierował mazdą. Mundurowi wylegitymowali mężczyznę i sprawdzili w policyjnych systemach. Okazało się, że mieszkaniec gminy Iława ma przekroczoną dopuszczalną liczbę punktów karnych. W związku z powyższym funkcjonariusze zatrzymali mu prawo jazdy.

Natomiast w niedzielę tym razem w gminie Lubawa dzięki reakcji świadka mundurowi zatrzymali kierującego motocyklem. W trakcie czynności policjanci ustalili, że 48 – latek jeździł ulicami gminy Iława znajdując się pod działaniem alkoholu. Badanie alkomatem wskazało prawie 2 promile alkoholu w organizmie.

Przypominamy!
Kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem narkotyków jest przestępstwem zagrożonym karą nawet 2 lat pozbawienia wolności. Do tego sąd orzeka środek karny w postaci zakazu prowadzenia pojazdów nawet do 15 lat przy czym minimalny okres, na jaki zakaz ten jest orzekany to 3 lata. Osoby kierujące pojazdem w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem narkotyków muszą się też liczyć z dotkliwymi konsekwencjami finansowymi. Niezależnie od orzeczonej kary, sąd obligatoryjnie orzeka świadczenie pieniężne w wysokości nie mniejszej niż 5 tysięcy złotych w przypadku osoby, która po raz pierwszy dopuściła się takiego czynu. W sytuacji, kiedy osoba po raz kolejny kieruje pojazdem w stanie nie trzeźwości świadczenie pieniężne jest nie mniejsze niż 10 tysięcy złotych.

źródło: KPP Iława
red.al
lubawa@gazetaolsztynska.pl

2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5