Kolejne ognisko ASF w gminie Lubawa

2021-09-05 08:38:40 (ost. akt: 2021-09-05 10:01:13)

Autor zdjęcia: Alina Laskowska

To 76 ognisko ASF w Polsce w tym roku, w krótkim czasie kolejne już na Warmii i Mazurach. Tym razem w Białej Górze, w gminie Lubawa.
1 września 2021 wykryto ognisko afrykańskiego pomoru świń w gospodarstwie, w którym utrzymywano 43 świnie (2 lochy, 41 prosiąt), położonym w miejscowości Biała Góra, w gminie Lubawa, powiat iławski, województwo warmińsko-mazurskie.

W gospodarstwie wdrożone zostały procedury związane z likwidacją choroby czyli utylizacja zwierząt.

Wcześnie ogniska ASF wykryto w Napromku (gm.Lubawa), Chroślu i Radomnie (gm.Nowe Miasto), Dziarnach (gm.Iława), Jagodzinach (gm.Dąbrówno), Rybnie (gm.Rybno), Prejłowie (gm. Purda).

Warto dodać, że w ostatnim czasie na Warmii i Mazurach wykryto padłe dziki zakażone ASF. 25 sierpnia 2021 r. – dzik padły znaleziony w okolicy miejscowości Siedliska, gmina Pasym, powiat szczycieński; 30 sierpnia 2021 r. – dzik padły znaleziony w okolicy miejscowości Elbląg, gmina M. Elbląg, powiat M. Elbląg; 27 sierpnia 2021 r. – dzik padły znaleziony w okolicy miejscowości Mszanowo, gmina Nowe Miasto Lubawskie, powiat nowomiejski.

W strefie czerwonej, decyzją KE, tj. obszarze objętym ograniczeniami III zostały umieszczone całe powiaty: nowomiejski, iławski, działdowski oraz nidzicki i południowa część ostródzkiego, tj. gminy Grunwald, Dąbrówno, Ostróda wraz z miastem Ostróda. Ograniczeniami III zostały dotknięte gospodarstwa w odległości aż 40 km od stwierdzonych ognisk ASF u świń. W rezultacie w obszarze objętym ograniczeniami III w województwie warmińsko-mazurskim znalazło się około 450 tysięcy świń zlokalizowanych w około 1800 gospodarstwach. III strefa ograniczeń oznacza dla producentów żywca wieprzowego poważne straty finansowe, ponieważ nieliczne zakłady skupujące surowiec obniżają cenę, wiedząc, że rolnicy nie mają wyboru i muszą sprzedać towar właśnie im.

Alina Laskowska
a.laskowska@gazetaolsztynska.pl

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5