Kolejna mieszkanka Lubawy oszukana podczas zakupów w sieci

2021-06-09 11:54:31 (ost. akt: 2021-06-09 11:55:43)

Autor zdjęcia: .

Globalna sieć komputerowa stała się nieodłączną częścią naszego codziennego życia. Za pośrednictwem internetu, szukamy pracy, życiowych partnerów a przede wszystkim robimy zakupy. Jak może być to niebezpieczne przekonała się o tym kolejna mieszkanka Lubawy.
Ofiary cyberprzestępczości to najczęściej ofiary oszustw. Oszustwa internetowe stanowią przeważającą grupę przestępstw, która w bardzo szybkim tempie się rozwija i ewoluuje w coraz bardziej złożone formy.
Przykładem tego jest historia mieszkanki Lubawy, która na jednym z portali internetowych znalazła ofertę sprzedaży siłowni w atrakcyjnej cenie. Kobieta zapłaciła za przedmiot jednak nie otrzymała go a także nie odzyskała wpłaconych pieniędzy. Dlatego postanowiła złożyć zawiadomienie o przestępstwie. W trakcie prowadzonego postępowania policjanci ustalili sprawcę oszustwa, którym okazała się 26 – latka. Kobieta usłyszał już zarzut a postępowanie zostało zakończone aktem oskarżenia.

To kolejny przykład oszustwa za pomocą internetu w ostatnim czasie. Sprawcy wykorzystując pośpiech, roztargnienie, a także zbytnią ufność w uczciwość drugiego człowieka wystawiają przedmioty na portalu aukcyjnym często fizycznie ich nie posiadając.

Pamiętajmy !

· Kupując w sieci kierujmy się ograniczonym zaufaniem do sprzedającego
· Zachowujmy całą korespondencję ze sprzedawcą. Jeśli nas oszuka, pozwoli to policji szybko go ująć.
· Korzystajmy tylko ze znanych i sprawdzonych portali internetowych, sprawdzając opinie oraz komentarze
· Sprawdzajmy czy sklep podaje swój adres i numer telefonu, ponieważ w razie jakichkolwiek pytań, możemy tam zadzwonić.
· Przy płaceniu kartą kredytową zwracajmy uwagę, czy połączenie internetowe jest bezpieczne i czy przesyłane przez nas dane nie zostaną wykorzystane przez osoby nieuprawnione. Na dole strony powinien pojawić się symbol zamkniętej kłódki, a na końcu adresu – literki „https”. Zazwyczaj można też zamówić towar z opcją płatności przy odbiorze,
· Kupując telefon komórkowy zapytajmy o ładowarkę i dowód zakupu, ponieważ telefony pochodzące z kradzieży sprzedawane są zazwyczaj bez ładowarki i dokumentacji.
· Zamawiając sprzęt zapytajmy, czy sprzedawca dołącza oryginalne oprogramowanie na płytach i instrukcję obsługi
· Pamiętajmy, że mamy możliwość uzgodnienia sposobu płatności za wybrany przedmiot. Jeśli tylko pojawiły się wątpliwości co do wiarygodności sprzedającego warto umówić się na "ODBIÓR OSOBISTY" lub wybrać opcje płatności, nawet o parę złotych droższą, ale bezpieczniejszą "ZA POBRANIEM".
· Jeśli, mimo zachowania zasad ostrożności zamówiony towar do nas nie dotrze lub dostaniemy zamiast produktu puste pudełko, natychmiast zadzwońmy na policję na numer 112.
· Zapisana korespondencja i przesłana przez oszusta paczka będą stanowiły dowód przestępstwa.

KPP Iława

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5