Ziemia Lubawska i jej gospodarstwa bez ziemi [ZAPROSZENIE]

2020-08-30 12:00:00 (ost. akt: 2020-08-31 08:35:23)

Autor zdjęcia: Fundacja Wybudowania

Najstarsze gospodarcze zabudowania lubawskich wsi pamiętają jeszcze koniec XIX wieku. W tym czasie krajobraz kulturowy regionu zmieniał się pod wpływem wielkiej historii i odgórnych decyzji politycznych. Artyści zaproszeni na Ziemię Lubawską przez Fundację Wybudowania, szukali i fotografowali gospodarstwa bez ziemi będące symbolem przemian w sposobie gospodarowania ziemią uprawną, z jaką mamy do czynienia w Polsce od kilkunastu lat.

Te przemiany w skali mikro obserwują uczestnicy i uczestniczki festiwalu Nowe Ciepło. Już 4 września 2020 o godzinie 18 otwarta zostanie wystawa w nowomiejskiej galerii Przestrzeń Gruzownia. Będzie to okazja do poznania nieoczywistej historii ziemi lubawskiej w wykonaniu artystów.

Opowieść o ziemi, która zmieniła swoje przeznaczenie uchwytuje Paweł Starzec, fotografując dawne pola przekształcone na działki letniskowe. Wysiłek znika tam z krajobrazu wiejskiego, zastępowany przez wypoczynek. Jego ślady odnajdują jednak w spracowanych dłoniach gospodarzy Patrycja Wojtas i Szymon Maliborski. Inspirowane pracami Janiny Mierzeckiej zdjęcia wzbogaca materiał ilustrujący historie trzech byłych rolników. Na przedmiotach skupia się Tomek Kowalczyk, poszukując niepotrzebnych już maszyn rolniczych. Odnajduje je w przydomowych ogródkach, gdzie dzięki inwencji właścicieli stają się kolorowymi rzeźbami, upiększającymi podwórka. Do domów gospodyń wchodzi Katarzyna Wąsowska, rozmawiając z kobietami o ich dawnych obowiązkach związanych z pracą w polu i o tym, jak na ich życie wpłynęły zmiany funkcji i własności ziemi. Historię domknie kołem w swojej pracy Natalia Reszka – od stuletnich marzeń o własnym kawałku ziemi, zakupionym dzięki pieniądzom zarobionym za oceanem, po dzień dzisiejszy, gdy ostatni gospodarz-kawaler wyprzedaje jej resztki, nie widząc już w niej sposobu na życie.

red. a.laskowska@gazetaolsztynska.pl / Fundacja Wybudowania

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5