Historia miasta podana na słodko

2019-09-27 08:33:00(ost. akt: 2019-09-27 08:36:50)
— Nie są to najważniejsze fakty z życia miasta, ale w większości ciekawostki — mówi Martyna Pryba

— Nie są to najważniejsze fakty z życia miasta, ale w większości ciekawostki — mówi Martyna Pryba

Autor zdjęcia: Tomasz Więcek

Historyjki, opisujące dzieje Lubawy głównie w XIX i XX wieku pojawiły się na odwrocie "papierków" edukacyjnych cukierków krówek. Słodycze, to jeden z pomysłów na promocję 100- lecia odzyskania niepodległości przez Lubawę.
"W sierpniu 1911 roku Bolesław Szczuka założył w Lubawie księgarnię i drukarnię. Od 1 stycznia 1913 roku zaczął wydawać "Gazetę Lubawską", a następnie "Głos Lubawski". Najważniejsza wówczas problematyka patriotyczna wywoływała częste ingerencje prasowej cenzury pruskiej" — czytamy na odwrocie jednego z papierków edukacyjnych krówek.
Pomysł na tego typu promocję zrodził się w lubawskim magistracie i trzeba przyznać, że to bardzo ciekawa inicjatywa.
— Są to krówki edukacyjne — mówi burmistrz Maciej Radtke.
Ich celem jest przypomnienie o ważnych i ciekawych wydarzeniach w dziejach miasta oraz o tym, że Lubawa powróciła do macierzy w roku 1920. W przyszłym roku, będziemy obchodzić jubileusz 100 - lecia niepodległości Lubawy, o czym również informują krówki.
— Nie są to najważniejsze fakty z życia miasta, ale w większości ciekawostki — mówi Martyna Pryba z lubawskiego urzędu miasta.
Zapisane na nich historyki zostały wybrane przez doktora Andrzeja Koreckiego, historyka pochodzącego z Nowego Miasta Lubawskiego. Przy każdej z historyjek podane jest jej źródło, więc każdy, kogo zainteresuje dana informacja może do niej dotrzeć i pogłębić wiedzę. Materiały źródłowe znajdują się między innymi w lubawskiej bibliotece miejskiej. Łącznie wybrano 50 historyjek.
Czego możemy dowiedzieć z z krówek?
"8 czerwca 1921 roku w Lubawie gościł Naczelnik Państwa - Józef Piłsudski. O 15:00 zajechał oczekiwany gość samochodem do Lubawy. Wojsko prezentowało broń, a dowódca batalionu złożył raport Naczelnemu Wodzowi. W Hotelu "Kopernik" był podejmowany śniadaniem. Około 17:00 udał się do kościoła farnego, gdzie z ks. L. Kasyną zwiedził świątynię lubawską" — czytamy na jednej z etykiet [pisownia oryginalna]. Inna informuje, że w powiecie lubawskim wprowadzono we wrześniu 1916 roku kartki na tłuszcz, a każdy handel tłuszczem "z wolnej ręki" był zakazany. Kartki w 1916 roku wprowadzono także na jajka. Jedna z etykiet głosi: "Powiat Lubawski. Została wprowadzona od 18 IX 1916 r. w powiecie kartka na jaja. Jaja wolno sprzedawać tylko na kartki. Kartka składa się z 11 znaczków - przypadają na głowę po 2 jaja na tydzień. Wg nowego rozporządzenia zmniejszono jedno jajko na tydzień" — czytamy [pisownia oryginalna].
Krówki dostępne są w jednostkach miejskich oraz podczas imprez organizowanych przez samorząd i podległe jednostki.
Chętnych na edukacyjne słodycze zapraszamy także do naszej redakcji z aktualnym wydaniem Głosu Lubawskiego. Każdy, kto przyjdzie gazetą, otrzyma "garść" krówek. Liczba cukierków jest ograniczona.

Tomasz Więcek

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Krzysztof Wiecierzycki #2796935 | 83.9.*.* 28 wrz 2019 18:03

    "8 czerwca 1921 w Lubawie gościł Naczelnik Państwa - Józef Piłsudski. O 15:00 zajechał oczekiwany gość samochodem do Lubawy. Wojsko prezentowało broń, a dowódca batalionu złożył raport Naczelnemu Wodzowi. W Hotelu "Kopernik" był podejmowany śniadaniem. O 17:00 udał się do kościoła farnego, gdzie z ks. L. Kasyną zwiedził świątynię lubawską". To omalże dokładny cytat z: A. Korecki, Lubawa. 19 lat wolności, Lubawa 2000. Autor powołuje się przy tej okazji na gazetę DRWĘCA z 10 czerwca 1921 r. Wydaje się, że sprawa jest jasna i oczywista. Na dokładkę sam mógłbym zacytować również inne źródło z relacją ostatniego przedwojennego burmistrza Lubawy Czesława Wojciechowskiego, który także wspomina wizytę Marszałka w Lubawie. Swego czasu próbowałem samodzielnie (na ile to było możliwe) potwierdzić wydarzenie z początku czerwca 1921 r. i nie jest ono jednak dla mnie takie oczywiste. Starałem się prześledzić ówczesną trasę objazdu Pomorza przez Piłsudskiego i tu niestety pojawia się problem, ponieważ nie ma tam mowy o epizodzie lubawskim. Podejrzewam, że cytaty do cukierków pochodzą ze wspomnianego opracowania sprzed 19 lat, a nie są wynikiem ostatnich ustaleń dra Koreckiego. W związku z tym postulowałbym bliższe zbadanie sprawy i dokonanie stosownej kwerendy najlepiej przez zawodowego historyka, by ostatecznie wyjaśnić tę kwestię i by z drugiej strony uniknąć rozpowszechniania potencjalnie błędnych informacji. Krzysztof Wiecierzycki

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5