Pamięć, która nie może zginąć – apel do rodzin więźniów wojennych

2025-02-05 07:49:13(ost. akt: 2025-02-05 07:50:53)

Autor zdjęcia: Mateusz Szauer FB

Historia nie przemija, jeśli jest przekazywana kolejnym pokoleniom. Dlatego powstaje książka, w której możemy mieć udział.
— Miałem niezwykłą okazję do rozmowy z osobą, dla której pamięć o przeszłości to nie tylko pasja, ale i misja. Odwiedził mnie Stanisław Brzozowski – Rzecznik Praw Osób Starszych Województwa Warmińsko-Mazurskiego, działający przy Federacji Organizacji Socjalnych Województwa Warmińsko-Mazurskiego FOSa. Historyk, dziennikarz, ale przede wszystkim człowiek oddany badaniu losów mieszkańców Ziemi Lubawskiej w okresie II wojny światowej — mówi Mateusz Szauer, mieszkaniec Lubawy, wicewojewoda warmińsko - mazurski.

Stanisław Brzozowski od tygodni pracuje nad niezwykle ważną publikacją pt. „Wywózki Polaków z Gminy i Miasta Lubawa 1941-45: Potulice, Smukała, Szmalcówka”. To dzieło, które ma na celu zachowanie i dokumentację wspomnień o tragicznych wydarzeniach, jakie spotkały wielu naszych przodków. Choć prace nad książką są już bardzo zaawansowane, wciąż istnieje możliwość uzupełnienia jej o nowe świadectwa.

— Autor apeluje do rodzin więźniów o kontakt telefoniczny pod numerem 601-558-143, jeśli posiadają jakiekolwiek zapiski, nagrania wspomnień czy inne materiały związane z tym okresem — przekazuje Mateusz Szauer, a my zachęcamy do podzielenia się tym co leży gdzieś w szufladach, aby zostało ocalone od zapomnienia.

Historia, którą spisuje Stanisław Brzozowski, to nie tylko hołd dla ofiar, ale i lekcja dla przyszłych pokoleń. Obyśmy już w tym roku mogli trzymać w rękach tę wyjątkową książkę – świadectwo cierpienia, ale i niezłomności ducha.

red.
lubawa@gazetaolsztynska.pl

2001-2025 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 7B