Rząd zajmie się projektem nowelizacji ustawy o kołach gospodyń wiejskich

2024-09-06 20:46:26(ost. akt: 2024-09-06 20:48:15)

Autor zdjęcia: PAP

Nadzór nad działalnością kół gospodyń wiejskich, który wcześniej był zadaniem pełnomocnika rządu, ma przejąć Prezes ARiMR - przewiduje projekt nowelizacji ustawy o kołach gospodyń wiejskich. Zgodnie z opublikowanym w piątek przez KPRM porządkiem obrad, rząd ma się zająć projektem we wtorek.
Przeniesienie nadzoru nad działalnością kół gospodyń wiejskich z gestii pełnomocnika rządu, którego funkcja została zniesiona, na rzecz Prezesa Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) przewiduje projekt noweli, którym - jak wynika z komunikatu Kancelarii Prezesa Rady Ministrów - rząd ma się zająć się na wtorkowym posiedzeniu.

Wcześniej nadzór nad działalnością kół gospodyń wiejskich był zadaniem pełnomocnika rządu do spraw lokalnych inicjatyw społecznych, jednak stanowisko to zostało zniesione na mocy rozporządzenia Rady Ministrów z 16 maja 2024 r. w sprawie zniesienia niektórych pełnomocników rządu.

"Rekomendowanym rozwiązaniem jest pozostawienie zadań w zakresie nadzoru nad działalnością kół gospodyń wiejskich we właściwości Prezesa Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz przeniesienie zadań związanych z promowaniem i wspieraniem KGW oraz ich związków z Pełnomocnika rządu do spraw lokalnych inicjatyw społecznych na rzecz ministra właściwego do spraw rozwoju wsi" - wskazano w ocenie skutków regulacji projektu.

Jak zaznaczono, ze względu na pilny charakter projektowanych w ustawie rozwiązań MRiRW wystąpi do Prezesa Rady Ministrów o udzielenie zgody na procedowanie projektu w trybie odrębnym, z pominięciem etapu uzgodnień, konsultacji publicznych oraz opiniowania projektu. "Pilny charakter projektu wynika z faktu, że rozwiązania zawarte w projekcie ustawy umożliwią składanie wniosków o pomoc finansową z budżetu państwa przez nowo powstające KGW" - poinformowano w OSR.

Propozycje rozwiązań ustawowych dla KGW, działających na podstawie ustawy o społeczno-zawodowych organizacjach rolników zostały przygotowane z powodu "licznie wpływających wniosków" zainteresowanych podmiotów zgłaszanych w trakcie obrad sejmowej podkomisji stałej ds. współpracy z organizacjami pozarządowymi oraz postulatów Krajowego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych - podało MRiRW.

PAP/red.
lubawa@gazetaolsztynska.pl

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5