LGD Ziemia Lubawska wspiera KGW!

2024-06-06 09:50:48(ost. akt: 2024-06-06 09:52:23)

Autor zdjęcia: SK

W środę, 5 czerwca o godzinie 17:00, wieś Rumian stała się miejscem wyjątkowego wydarzenia – Pikniku Zrównoważonego Rozwoju.
Inicjatywa ta, zorganizowana przez Koło Gospodyń Wiejskich w Rumianie, Lokalną Grupę Działania – Ziemia Lubawska oraz Stowarzyszenie „Z Natury Dla Kultury”, była uroczystym podsumowaniem projektu „Powrót do źródła”.

Spotkanie otworzyła sołtys wsi Rumian, Elżbieta Rozentalska, serdecznie witając mieszkańców oraz przybyłych gości. Następnie głos zabrała Beata Kowalska, Dyrektor Biura LGD Ziemia Lubawska, która podsumowała dotychczasowe działania realizowane w ramach projektu. Beata Kowalska przypomniała, że pod koniec ubiegłych wakacji Lokalna Grupa Działania – Ziemia Lubawska, we współpracy z KGW Rumian, złożyła projekt do Fundacji ORLEN w ramach Programu „Moje miejsce na Ziemi”. Jesienią KGW Rumian otrzymało na realizację projektu grant w wysokości 15 000 zł.

Dzięki otrzymanym funduszom, 5 czerwca mieszkańcy Rumiana mogli spotkać się i wspólnie spędzić czas w nowo zagospodarowanym miejscu przy stawie wiejskim. To tutaj odbyły się główne atrakcje pikniku. Dla najmłodszych uczestników przygotowano konkursy z nagrodami, ognisko z kiełbaskami, a także ciasta i napoje. Wydarzenie uświetniło uroczyste przecięcie wstęgi oraz zwiedzanie odnowionego terenu, który zyskał nazwę „Moje miejsce na ziemi”.


W ramach realizacji zadania „Moje miejsce na ziemi” zostały zamontowane tablice edukacyjne, ławki oraz przeprowadzone nasadzenia roślin. Członkowie KGW Rumian przyczynili się do urozmaicenia przestrzeni, układając suche wodospady z kamienia oraz wykopując źródło. Dzięki tym działaniom teren zyskał nowy, odświeżony wygląd, stając się jeszcze bardziej atrakcyjnym miejscem dla mieszkańców i odwiedzających. Przy tych działaniach KGW wsparło Stowarzyszenie „Z Natury Dla Kultury”, Moniki Grabowskiej-Kuśmiruczk.

Jednym z najważniejszych momentów pikniku była sesja zdjęciowa, której efekty posłużą do stworzenia kalendarza na przyszły rok. Kalendarz ten będzie nie tylko pamiątką, ale również symbolem wspólnych działań na rzecz zrównoważonego rozwoju i lokalnej integracji.

Piknik Zrównoważonego Rozwoju w Rumianie był nie tylko okazją do podsumowania projektu, ale także do wspólnego świętowania i budowania więzi w społeczności lokalnej. Wydarzenie to pokazało, jak wiele można osiągnąć dzięki zaangażowaniu i współpracy mieszkańców, oraz jak ważne jest dbanie o nasze najbliższe otoczenie.

Sylwester Kasprowicz

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5