Orneckie Obchody Święta Niepodległości

2023-11-08 17:20:26(ost. akt: 2023-11-08 17:24:30)

Autor zdjęcia: Małgorzata Kirol

11 listopada w Ornecie, tradycyjnie jak co roku, mieszkańcy i goście będą mieli możliwość uczestnictwa w obchodach Narodowego Święta Niepodległości.
Władze miasta we współpracy z Parafią Rzymskokatolicką pw. Św. Jana Chrzciciela w Ornecie, orneckimi placówkami oświaty, instytucjami kultury i licznie wspierającymi partnerami, zapraszają do wzięcia udziału w obchodach.

Uroczystość rozpocznie się o godz. 9.30 apelem patriotycznym przed Ratuszem Miejskim w Ornecie, podczas którego na maszt zostanie podniesiona Flaga Państwowa. Stamtąd nastąpi przejście pocztów sztandarowych przy akompaniamencie Orneckiej Orkiestry Dętej na mszę św. w intencji Ojczyzny do kościoła pw. św. Jana Chrzciciela w Ornecie. Msza święta odbędzie się o godzinie 10.00.

Na zakończenie liturgii młodzież z Zespołu Szkół Zawodowych w Ornecie wystąpi z krótką, patriotyczną akademią słowno-muzyczną. Następnie zaplanowano przemarsz ulicami miasta pod Grób Nieznanego Żołnierza w Ornecie, gdzie odbędzie się złożenie kwiatów pod pomnikami: Nieznanego Żołnierza, Polaków pomordowanych w więzieniach, łagrach i miejscach kaźni na ziemi sowieckiej w latach 1939 – 1959 oraz pod pomnikiem poświęconym pamięci Pilotów 29 Pułku Lotnictwa Myśliwskiego w Ornecie, którzy zostali na wiecznej straży polskiego nieba.

Nowym elementem uroczystości będzie 10 – metrowa tkanina w barwach narodowych, niesiona przez dzieci z orneckich szkół. Całość wydarzenia uświetni występ artystyczny Orneckiego Stowarzyszenia Miasta i Gminy Orneta „Ornecianie”, którego motywem przewodnim będą pieśni patriotyczne.

Alternatywą na uczczenie Święta Niepodległości w nieco odmienny sposób będzie możliwość uczestnictwa w Rajdzie Pieszym, pn. „Pieszo wokół Tafty”, organizowanym przez Stowarzyszenie Reduta Orneta. Piesza wędrówka rozpocznie się o godz. 10:00 z punktu Centralnej Płaszczyzny Postoju Samolotów na dawnym Lotnisku w Ornecie, będącego równocześnie miejscem zakończenia wyprawy.

Spotkanie wzbogacone zostanie opowieściami i ciekawostkami z czasów świetności orneckiego lotnictwa. Na trasie rajdu pojawią się pozycje wchodzące w skład umocnień Trójkąta Lidzbarskiego, pola, lasy i malownicze jezioro Taftowo. Całość trasy liczy około 16 km długości. Na zakończenie odbędzie się integracyjne ognisko.

W obchody Święta Niepodległości w Ornecie włączyły się Orneckie Smoki WKS10, Koło Strzeleckie LOK w Ornecie organizując amatorskie zawody strzeleckie, pn. „10 Strzałów Dla Niepodległej”. Zawody odbędą się w godz. 12:30 – 14:30 na strzelnicy koła przy ul. Dworcowej 2. Wydarzenie zostało objęte Patronatem Burmistrza Ornety Ireneusza Popiela.

Po wieczornej mszy świętej w kościele pw. św. Jana Chrzciciela w Ornecie, około godz. 18.30 odbędzie się koncert Laureatów Festiwalu Piosenki Patriotycznej organizowany przez Uniwersytet Trzeciego Wieku w Ornecie. Coroczny koncert patriotyczny ma na celu upowszechnianie tradycji narodowej i pielęgnowanie świadomości obywatelskiej, inicjowanie integracji międzypokoleniowej, służącej budowaniu autorytetu osób starszych, popularyzację twórczości muzyczno-literackiej o tematyce patriotycznej, rozbudzenie miłości do ojczystej ziemi, regionu oraz miejsca w którym żyjemy, a także poznawanie historycznych wydarzeń, związanych z treścią piosenek patriotycznych.

Po koncercie przygotowany zostanie ciepły poczęstunek oraz ognisko z kiełbaskami.

Jako kontynuacja ważnych wydarzeń miejskich, w dniu 17 listopada 2023 r. o godz. 18.00, w kościele pw. św. Jana Chrzciciela w Ornecie odbędzie się msza święta o Boże Błogosławieństwo dla mieszkańców Ornety za wstawiennictwem św. Elżbiety Patronki Ornety.

Nie jest znana precyzyjna data obrania patronatu miasta Orneta osobą św. Elżbiety Węgierskiej (z Turyngii). Jej kult upamiętniano w mieście od początku XV w. Pierwsza znana i zachowana wzmianka o św. Elżbiecie została zawarta w notatce z 1419 r., w której to bliżej nieokreślony Piotr poprosił Wielkiego Mistrza Zakonu Krzyżackiego o możliwość odśpiewania mszy św. ku czci św. Elżbiety.

Protokoły powizytacyjne z XV – XVIII wieku nie podają informacji o kulcie świętych i obchodach liturgicznych. Motyw ten pojawia się dopiero w XIX w. W odpowiedzi na pytanie o szczególne święta parafialne (besondere Parochalfeste) w 1843 r. pojawia się postać św. Elżbiety (vidua – wdowa), z czego możemy wnioskować, że chodzi o św. Elżbietę Węgierską. Podobne odpowiedzi pojawiają się w kolejnych protokołach powizytacyjnych. Ciekawostką jest, że w roku 1847 dodany został zapis: „S.Elisabeth, Stand – Patronin”.

Obchody Święta Niepodległości w Ornecie zaplanowano również na dzień 19 listopada 2023 r. (niedziela). Na zaproszenie Burmistrza Ornety Ireneusza Popiela oraz Proboszcza Parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Ornecie ks. kan. Krzysztofa Józefczyka, ornecian zaszczyci swoim występem Orkiestra Dęta z Morskiego Oddziału Straży Granicznej z Gdańska. Wydarzenie rozpocznie się mszą św. w kościele parafialnym o godz. 11.30.

Około godz. 12.30 odbędzie się koncert gdańskiej orkiestry. Orkiestra Morskiego Oddziału Straży Granicznej jest wizytówką Oddziału Straży Granicznej w Gdańsku oraz całej formacji. Tworzy ją 25 muzyków w marynarskich mundurach. Zapewniają oprawę świąt państwowych, w tym z udziałem najwyższych władz państwowych oraz ceremonialną oprawę uroczystości służb mundurowych. Jest blisko społeczeństwa uświetniając uroczystości lokalne i regionalne.

Poza utworami marszowymi w swoim repertuarze orkiestra ma muzykę popularną, filmową i musicalową w aranżacji na orkiestrę dętą. Orkiestra Morskiego Oddziału Straży Granicznej z Gdańska jest obok Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej z Nowego Sącza jedną z dwóch orkiestr istniejących w Straży Granicznej. Koncert współfinansowany ze środków Budżetu Gminy Orneta w ramach realizacji zadania publicznego, pn. „Koncert Morskiego Oddziału Straży Granicznej z Gdańska w Ornecie”.

To będzie piękna uroczystość. Warto się wybrać. Dlatego też serdecznie zapraszamy do Ornety.
mk

Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: MałgorzataKirol

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5