Dwa dni - dwa tragiczne wypadki na drogach powiatu

2023-10-18 11:42:00(ost. akt: 2023-10-18 11:42:16)

Autor zdjęcia: kpp

Do dwóch tragicznych wypadków doszło wczoraj i dziś na naszych drogach. Kierowcy z nieznanych przyczyn zjechali na pobocze i uderzyli w drzewo.
Do pierwszego zdarzenia doszło we wtorek, 17 października około godziny 18:00 na drodze wojewódzkiej nr 507 pomiędzy Nowym Dworem a Ornetą.

62-letni mieszkaniec Gminy Orneta, kierujący osobowym fiatem, na prostym odcinku drogi zjechał na pobocze i uderzył w przydrożne drzewo. Niestety pomimo natychmiast podjętej reanimacji mężczyzna zmarł. Na miejscu wypadku czynności prowadzili policjanci grupy dochodzeniowo-śledczej wraz z technikiem kryminalistyki pod nadzorem prokuratora. Szczegółowe okoliczności tego zdarzenia są wyjaśniane.

Do drugiej tragedii doszło dzisiaj, 18 października tuż przed godziną 7:00 na trasie Lubomino – Bieniewo. Kierujący osobowym volkswagenem z nieustalonych na chwilę obecną przyczyn również uderzył w przydrożne drzewo. 25-letni mężczyzna, mieszkaniec Gminy Lubomino jechał sam. Niestety zmarł na miejscu. Na chwilę obecną droga jest zablokowana. Na miejscu zdarzenia pod nadzorem prokuratora pracują policjanci grupy dochodzeniowo-śledczej wraz z technikiem kryminalistyki. Szczegółowe okoliczności wypadku są wyjaśniane.

Policjanci apelują:

Kierowco! Pamiętaj!

- Zadbaj o właściwy stan techniczny pojazdu, w szczególności o stan oświetlenia, ogumienia, układu hamulcowego i kierowniczego.

- Kierując pojazdem dostosuj prędkość do warunków panujących na drodze, weź pod uwagę opady atmosferyczne, mgłę oraz widoczność.

- Kierując pojazdem postępuj zgodnie z przepisami ustawy Prawo o ruchu drogowym.

- Podczas kierowania pojazdem nie korzystaj z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku.

- Używanie pasów bezpieczeństwa jest OBOWIĄZKOWE DLA WSZYSTKICH, zatem zawsze zapinaj pasy bezpieczeństwa. Dotyczy to także Twoich pasażerów. Pasy należy zapinać zarówno w samochodach osobowych jak i autobusach.

- Nie prowadź pojazdów pod wpływem alkoholu lub innego środka odurzającego działającego podobnie do alkoholu.

- Wsiadając za kierownicę upewnij się, że jesteś wypoczęty i czujesz się dobrze.

- Jedź zawsze z włączonymi światłami. Jazda w dzień na światłach mijania obowiązuje przez cały rok. Od świtu do zmierzchu w warunkach normalnej przejrzystości powietrza, zamiast świateł mijania, możesz używać świateł do jazdy dziennej.

- Zwracaj szczególną uwagę na niechronionych uczestników ruchu drogowego – pieszych, kierujących rowerami, hulajnogami elektrycznymi lub urządzeniami transportu osobistego oraz osoby poruszające się przy użyciu urządzeń wspomagającego ruch, zwłaszcza zbliżając się do przejść dla pieszych i przejazdu dla rowerzystów.

- Zawsze ustąp pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu dla pieszych albo wchodzącemu na to przejście, jak również kierującemu rowerem, hulajnogą elektryczną lub urządzeniem transportu osobistego oraz osobie poruszającej się przy użyciu urządzenia wspomagającego ruch, znajdującym się na przejeździe dla rowerzystów.

- Po zmroku piesi i rowerzyści stają się mniej widoczni – bądź ostrożny.

kpp/tom

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5