Pierwsza w Polsce całkowicie "zielona" komunikacja miejska

2023-08-16 12:40:17(ost. akt: 2023-08-17 09:13:03)
Burmistrz Jacek Wiśniowski oraz kierownik Referatu Transportu i Infrastruktury Iwona Kocęba

Burmistrz Jacek Wiśniowski oraz kierownik Referatu Transportu i Infrastruktury Iwona Kocęba

Autor zdjęcia: um

Do Lidzbarka Warmińskiego przyjechały kolejne elektryczne autobusy. - Cieszę się, że nasze miasto znów stało się pionierem na skalę krajową – powiedział burmistrz Jacek Wiśniowski.
Komunikacja miejska w Lidzbarku Warmińskim została uruchomiona w 2021 roku. Obsługiwać ją miały dwa elektryczne autobusy, jednak szybko rosnąca liczba pasażerów i przystanków spowodowała konieczność wsparcia bardziej obciążonych linii autobusami z tradycyjnym napędem. Równolegle miasto złożyło wniosek o dofinansowanie zakupu kolejnych elektryków, bo jak podkreśla Burmistrz Lidzbarka Warmińskiego Jacek Wiśniowski: "Naszym celem było stworzenie komunikacji miejskiej opartej za zeroemisyjnych autobusach, zgodnie z naszą wizją funkcjonowania miasta uzdrowiskowego".

Nowe autobusy już są

Miasto otrzymało dofinansowanie na powiększenie taboru. W ubiegłym tygodniu dotarły kolejne dwa elektryczne autobusy. Są łudząco podobne do tych, które znamy z ulic miasta. Z wyglądu różnią się kilkoma detalami, ale są lepiej wyposażone, m.in. w system informacji dla podróżnych. Ich zakup w 80% sfinansowany był ze środków unijnych.

Autobusy firmy Yutong produkowane są w Chinach. Pomieszczą nawet 50 pasażerów i są przystosowane dla osób niepełnosprawnych. Jak informuje Urząd Miasta, za kilka dni wyjadą na ulice po załatwieniu formalności.

Lidzbark Warmiński staje się pierwszym miastem w Polsce, w którym transport publiczny jest darmowy, oparty w 100% na zeroemisyjnych pojazdach elektrycznych.

tom

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5