Na Słonecznej stanie ITK

2023-07-04 09:41:51(ost. akt: 2023-07-05 07:18:40)
Tu stanie ITK

Tu stanie ITK

Autor zdjęcia: um

ITK, czyli Inteligentny Terminal Komunikacyjny to taki przystanek autobusowy, choć poczekalnia dla pasażerów to tylko jedna z jego funkcjonalności. Oficjalnie zaprezentowany będzie już w piątek.
ITK to nowoczesny, autonomiczny energetycznie przystanek autobusowy, który będzie zasilany przy użyciu odnawialnych źródeł energii. Zainstalowany wyświetlacz umożliwi m.in. podgląd rozkładu jazdy i śledzenie autobusów komunikacji miejskiej w czasie rzeczywistym. Wyposażony będzie w bankomat, a w planach także w paczkomat. Możliwości konfiguracji są bardzo różnorodne.

- Mamy nowoczesną komunikację miejską, teraz czas na nowoczesny przystanek. Celowo wybraliśmy lokalizację w sąsiedztwie dwóch szkół i na największym lidzbarskim osiedlu. Zintegrowany system informacji o odjazdach autobusów i zasilanie z OZE doskonale wpisuje się w ideę SMART CITY, która zakłada równoważony rozwój, poprawę jakości życia i wygody mieszkańców dzięki nowoczesnym rozwiązaniom infrastrukturalnym - powiedział Jacek Wiśniowski Burmistrz Lidzbarka Warmińskiego.

Nowością w Lidzbarku Warmińskim wpisującą się w ideę smart miasta, jest także parking na ulicy Kopernika. Zainstalowano tam specjalne kamery, dzięki którym za pomocą aplikacji na smartfona będzie można podejrzeć, czy są wolne miejsca.

Idea Smart City odnosi się do koncepcji rozwijania i projektowania miast, które wykorzystują zaawansowane technologie, infrastrukturę cyfrową i innowacyjne rozwiązania w celu poprawy jakości życia mieszkańców, efektywności zarządzania miastem i zrównoważonego rozwoju. To rozwiązania na miarę czasów i tak naprawdę są nieuniknione. Dziś nie wyobrażamy sobie funkcjonowania bez smartfona, który pełni funkcję osobistych komputerów, a możliwości komunikacji z innymi stała się tylko dodatkiem.

Oficjalna prezentacja ITK będzie miała miejsce w piątek o godzinie 12.

wizualizacja itk

2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5