MARATON CZYTANIA W ORANŻERII [zdjęcia]

2023-06-01 13:11:34(ost. akt: 2023-06-02 11:35:19)

Autor zdjęcia: Oranżeria Kultury

W lidzbarskiej Miejskiej Bibliotece Pedagogicznej - Oranżerii Kultury maj upłynął upłynął pod znakiem "Maratonu Czytania". Obowiązywało hasło "Ale Kosmos!" Z Kopernikiem pośród planet, gwiazd i słów. Książnica Ignacego Krasickiego rozbrzmiewała olimpijskimi prezentacjami literatury polskiej i obcej. Zawitali najmłodsi z przedszkoli oraz uczniowie szkół podstawowych i średnich – wszyscy ze swoimi mentorami z edukacji czytelniczej, a wśród nich bibliotekarze, poloniści i historycy.
Wartość czytania w rozwoju człowieka jest niepodważalna, a pożytki z niego płynące wielorakie. Motywacje tegorocznych Maratończyków nie pozostawiają wątpliwości – pozyskanie wiedzy plasuje się na miejscu pierwszym, następnie są to: umiejętność pięknego wysławiania się i bezbłędne pisanie, zgodne z regułami ortografii polskiej. Pozostaje jeszcze wręcz terapeutyczna przyjemność płynąca z obcowania z książkami, którą prowadzący próbowali „zarazić” uczestników.

Niedowiarkom prezentowano książeczkę „Na każde pytanie odpowie czytanie!” napisaną i zilustrowaną przez Dr. Seussa w tłumaczeniu wybitnego poety Stanisława Barańczaka.

550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika wpłynęła na wybory czytelnicze.
Przedszkolaki z zapartym tchem słuchały opowieści o kosmosie bliźniąt Teleskopki i Teleskopka – po lekkim zastanowieniu się przyznały rację wielkiemu astronomowi, że Ziemia krąży wokół słońca.

Rozwiały też wątpliwości ryjówki Florki co do istnienia nieba i zdziwiły się niepomiernie „Lunatykiem” Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, natychmiast rozpoczynając próby lunatykowania.

Z radością powitały Gwiezdnego Kota w wyszytej ilustracji Elżbiety Wasiuczyńskiej, z przejęciem wysłuchały „Księżycowego koncertu” klasyka Adama Bahdaja w niezapomnianej serii „Poczytaj mi mamo” Naszej Księgarni.
Spotkania z młodzieżą w maratońskim pędzie czytania wymagały zatrzymania się – literackich przystanków nad prezentowaną poezją i fragmentami prozy.

Padały wielkie nazwiska wieszcza Mickiewicza, księdza Twardowskiego oraz pisarza i grafika Brunona Schulza, noblistki Wisławy Szymborskiej.

Samoistnie rodziły się pytania o domowe inicjacje czytelnicze w dzieciństwie, nastoletnie potrzeby czytania i jeżeli wiersz jest o chmurach, to czy kiedyś ktoś z nas zapatrzył się w nie lub zastanawiał nad ich kształtem?

Całej Młodzieży, która czytała ogromne dowody uznania składają organizatorzy Maratonu Czytania w Oranżerii Kultury.

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021 - 2025.
Organizatorzy


Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: OranzeriaKultury

2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5