Sygnał Czytelnika. Proszę nie wypalajcie traw!

2023-05-12 13:53:59(ost. akt: 2023-05-12 13:58:37)

Autor zdjęcia: OSP Kowale Oleckie/Fb

Mieszkam we wsi pod Lidzbarkiem Warmińskim. Każdego roku widzę jak nieopodal wypalane są trawy. Nie raz ogień niebezpiecznie zbliżył się do zabudowań i gdyby nie interwencja strażaków pewnie zajęłaby się stodoła.
Jedni mówią, że wypalanie użyźnia glebę. Dlaczego w takim razie wypalane co roku łąki nie są pod uprawę, tylko są „dzikie”? Nie ma tam upraw, więc jeśli faktycznie ma to pozytywny wpływ na rośliny, to po co to robić w takim miejscu? I polecam przejść się po takiej wypalonej łące. Zobaczyć ten ekologiczny sposób na pozbycie się myszy, zajęcy, ryjówek, małych lisów, gniazdujących ptaków, owadów… po prostu masakra. Nie zachowujcie się jak neandertalczycy i przestańcie wypalać łąki! Na osoby, które w ten sposób postępują mam wiele określeń, ale żadne nie nadaje się do publikacji. Wasze argumenty o użyźnianiu pochodzą chyba z neolitu, więc ogarnijcie się i przestańcie powtarzać kłamstwo nie mające potwierdzenia w rzeczywistości.

Proszę nie wypalajcie traw! Zdarzało się nie raz, że ogień niebezpiecznie zbliżał się do zabudowań i tylko dzięki strażakom i mieszkańcom nie doszło do tragedii.

Marian

Zakaz wypalania traw określony został w Ustawie o ochronie przyrody oraz w Ustawie o lasach, a Kodeks wykroczeń przewiduje za to karę nagany, aresztu lub grzywny, której wysokość może wynieść od 5 tys. do 20 tys. zł. (red.)

2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5