Tak świętowano rocznicę uchwalenia Konstytucji

2023-05-04 20:09:16(ost. akt: 2023-05-04 20:41:47)

Autor zdjęcia: Kamil Onyszk

Msza święta w intencji Polski, salwa honorowa, piknik patriotyczny, zawody wędkarskie i strzeleckie - to wszystko dla uczczenia 232. rocznicy uchwalenia najważniejszego polskiego aktu prawnego.
Jako pierwsi, bo już przed godziną 6 rano, na zamkowej fosie spotkali się wędkarze, aby na swój sposób uczcić święto 3 Maja. Zawody zorganizował Ośrodek Sportu i Rekreacji. O godzinie 10 w kościele pw. św. Ap. Piotra i Pawła odbyła się uroczysta msza święta. Wzięli w niej udział przedstawiciele samorządów, policji, straży pożarnej, poczty sztandarowe z lidzbarskich szkół oraz żołnierze z kompanią honorową 9. Warmińskiego Pułku Rozpoznawczego. Po mszy delegacje udały się na cmentarz komunalny, gdzie pod pomnikiem "Poległym, pomordowanym i zamęczonym obrońcom Ojczyzny 1939 - 1956" odbył się uroczysty apel zakończony salwą honorową. Zanim jednak to nastąpiło głos zabrał Jacek Wiśniowski, Burmistrz Lidzbarka Warmińskiego, który podkreślił wartość uchwalonego przed laty dokumentu i zwrócił uwagę, że mimo upływu czasu to współpraca powinna być także dziś wartością nadrzędną, którą należy się kierować, aby nie tworzyć sztucznych podziałów i wspólnie działać dla dobra wszystkich Polaków.

Następnie głos zabrał Dariusz Warot, który odczytał list Posła na Sejm Adama Ołdakowskiego.

W tym samym czasie pod Wysoką Bramą trwał piknik patriotyczny. Swoje stanowiska wystawili żołnierze, strażacy, policjanci i funkcjonariusze zakładu karnego. Można było obejrzeć ich pojazdy oraz specjalistyczny, używany na co dzień sprzęt.

Nie zabrakło także części artystycznej w wykonaniu tancerek z Dance Control Studio Tańca Emilii Kozłowskiej.

Równolegle na strzelnicy miejskiej przy ulicy Olsztyńskiej rozgrywane były zawody strzeleckie zorganizowane przez KS LOK Warmiak.

tom


2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5