OBRAZY BOTANICZNE JASI TOMASZEWSKIEJ W ORANŻERII KULTURY [zdjęcia]

2023-04-27 14:56:35(ost. akt: 2023-04-27 15:15:01)
Jasia Tomaszewska

Jasia Tomaszewska

Autor zdjęcia: Fot. Piotr A. Nowakowski

W Oranżerii Kultury mogliśmy podziwiać "Obrazy botaniczne Jasi Tomaszewskiej". W miniony piątek 21 kwietnia otwarto uroczyście wystawę prac artystki. Publiczność mogła też posłuchać rozmowy, którą z Jasią poprowadziła Anna Puszcz, dyrektor MBP Oranżerii Kultury i zadać twórczyni nurtujące pytania.
Powszechnie przyjmuje się, iż Ignacy Krasicki rozbudował Oranżerię, aby mieć gdzie hodować nie tylko pomarańcze, ale i swoje ukochane róże i hiacynty. Wydaje nam się jednak, iż Książę Poetów Polskich patrzył dalej w przyszłość i swój budynek wzniósł także po to, aby było gdzie eksponować "Obrazy botaniczne Jasi Tomaszewskiej". Piątkowy wieczór nie pozostawił w tej kwestii właściwie żadnych wątpliwości.

Niezwykłe spotkanie z Artystką i jej dziełami rozpoczęło się od rozmowy, którą prowadziła Prezes Stowarzyszenia Kobiet „Miej Marzenia” i Dyrektor Oranżerii Kultury Anna Puszcz.

Swobodna i skrząca się uśmiechem pogawędka dotyczyła przede wszystkim twórczości Jasi, ale także jej osobistych związków z naturą, która towarzyszy jej na co dzień. Artystka mówiła o swych dziełach, swojej pasji, swojej miłości. Zdradziła sekrety swoich inspiracji i tajniki kreowania niezwyczajnych obrazów, odpowiadała także na pytania publiczności oraz mediów.

Niespodzianką dla Niej, ale i Wszystkich zebranych był występ „wiedźm” oraz okolicznościowe laudacje i recytacje w wykonaniu Teatru jak Marzenie ze Stowarzyszenia Kobiet „Miej Marzenia”, po których wystąpiły Aktorki z Teatru Białego prowadząc krótkie „warsztaty z uważności”. A wszystko to za sprawą zbliżających się urodziny Artystki.

Wystawa cieszyła się ogromnym zainteresowaniem oglądających, wzbudzając zachwyt nie tylko swą formą i kolorami, ale także budzącym podziw kunsztem Artystki tworzącej dzieła z tak delikatnej i nietrwałej substancji jaką są kwiaty, zioła czy trawy.

Magię obrazów wzmacniała subtelna gra promieni zachodzącego słońca - atmosfera stała się zaiste niecodzienna i jedyna w swoim rodzaju. Obrazy nie tylko oglądano, zdarzały się przypadki wynoszenia ich z ekspozycji – na szczęście tylko w pamięci telefonów czy aparatów fotograficznych.
Także w Galerii Artystka była do dyspozycji Publiczności, która chciała się dowiedzieć o powstawaniu poszczególnych prac.

Wystawa i spotkanie odbyły się w ramach projektu „Nic dwa razy się nie zdarzy” współfinansowanego przez Gminę Miejską Lidzbark Warmiński. Serdecznie dziękujemy wszystkim przybyłym gościom. Mamy nadzieję, że podobnie jak my opuszczali Oranżerię zabierając ze sobą bukieciki najlepszych wspomnień oraz karnety z pracami Jasi. Wystawa będzie prezentowana w Oranżerii do końca maja.
OrganizatorzyTen tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: OranzeriaKultury

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5