Zebrali się i posprzątali miasto

2023-04-19 08:25:08(ost. akt: 2023-04-19 09:00:06)

Autor zdjęcia: um

Mieszkańcy Lidzbarka Warmińskiego wzięli sprawy w swoje ręce - spotkali się, aby własnymi siłami uprzątnąć śmieci z miejskiej przestrzeni. Akcję po raz kolejny zorganizował burmistrz Jacek Wiśniowski.
Lidzbark Warmiński to piękne i czyste miasto. Służby komunalne codziennie sprzątają ulice, opróżniają śmietniki i dbają o porządek. Są jednak tereny zielone i miejsca na uboczu, gdzie spotykają się miłośnicy napojów wyskokowych, a ślady ich spotkań znaczą butelki, plastikowe opakowania i puszki. Niestety, ale zdarza się znaleźć także pełne worki ze śmieciami, zapewne przyniesione z domu, a nawet oponę. Trudno znaleźć łagodne słowa określające takie zachowania, jednak budujące jest to, że istnieje liczna grupa mieszkańców, którzy troszczą się o swoje miasto.

Wczorajszą akcję sprzątania zorganizował Urząd Miasta z Burmistrzem Jackiem Wiśniowskim, Ośrodek Sportu i Rekreacji i Lidzbarski Dom Kultury. Włączyli się w nią mieszkańcy w różnym wieku - od dzieci, przez młodzież i emerytów.

- Bardzo się cieszę, że spotykamy się tu, aby działać razem dla dobra miasta i wszystkich mieszkańców. Widzę wielu uczestników naszych wcześniejszych akji, ale też nowe osoby. Dziękuję Wam serdecznie, bo swoją postawą pokazujecie, że kochacie Lidzbark Warmiński i zależy Wam na jego dobru - powiedział Jacek Wiśniowski Burmistrz Lidzbarka Warmińskiego.

Spotkanie organizacyjne miało miejsce o godzinie 16 na parkingu pod Urzędem Miejskim. Tam rozdysponowano kolorowe worki (kolor zależy od frakcji), rękawiczki ochronne i wyznaczono "rewiry". Następnie grupki rozeszły się po mieście i spotkały około 17.30 w pobliżu sceny plenerowej na bulwarze, gdzie czekało ognisko z kiełbaskami oraz ciepłymi i zimnymi napojami.

- Biorę udział w takich akcjach, bo uważam, że są bardzo pożyteczne. Nawet nie chodzi o same zebrane śmieci, co oczywiście ma ogromne znaczenie, ale przede wszystkim o rozbudzenie świadomości mieszkańców. I nawet nie tych sprzątających, bo ci udowadniają swoją postawą, że mają zdrowe podejście do ekologii, ale o świadków takich akcji. Może ktoś zastanowi się dwa razy zanim wyrzuci papier widząc jak dzieci czy osoby starsze je później sprzątają - powiedział Kamil.

Akcje sprzątania w Lidzbarku Warmińskim organizowane są regularnie od lat. Włączają się w nie nie tylko środowiska sportowe, kluby i stowarzyszenia, ale także szkoły i zwykli mieszkańcy, którzy chcą żyć w czystym i ładnym mieście.

tom


2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5