Kolejne drogi idą do remontu

2023-03-22 09:00:00(ost. akt: 2023-03-22 09:19:19)
Podpisanie umowy z konsorcjum na wykonanie budowę ścieżki rowerowej

Podpisanie umowy z konsorcjum na wykonanie budowę ścieżki rowerowej

Autor zdjęcia: materiały UM

Jak wiosna, to i ruch w inwestycjach. Przed Lidzbarkiem Warmińskim drugi etap projektu, którego wynikiem będzie zakup dwóch nowych autobusów miejskich oraz remonty kolejnych dróg. Prace ruszą między innymi na Grabowskiego i Kolejowej.
Burmistrz Lidzbarka Warmińskiego Jacek Wiśniowski podpisał kilka dni temu umowę z wykonawcami kolejnego etapu inwestycji "Rozwój mobilności transportu publicznego Gminy Miejskiej Lidzbark Warmiński etap II".

Całość projektu obejmuje między innymi zakup kolejnych dwóch autobusów komunikacji miejskiej, ale podpisana ostatnio umowa zakłada budowę ścieżki pieszo-rowerowej, która połączy ulicę Kościuszki z osiedlem Astronomów w Lidzbarku Warmińskim.

Jej wykonawcą jest konsorcjum, które tworzą Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej i Pol-Dar Usługi Budowlane i Brukarskie Dariusz Umecki.

Prace obejmą budowę ścieżki rowerowej, poszerzenie chodnika przy ul. Warszawskiej w Lidzbarku Warmińskim, wyznaczenie ścieżki rowerowej na istniejących nawierzchniach oraz wyznaczenie przejazdów dla rowerzystów wraz z oświetleniem. Koszt inwestycji to 458.591,14 złotych.

"Rozwój mobilności transportu publicznego Gminy Miejskiej Lidzbark Warmiński etap II” obejmuje zamówienie kolejnych dwóch elektrycznych autobusów (umowa na dostarczenie autobusów została podpisana 30 grudnia) oraz wymianę opraw oświetleniowych na energooszczędne typu led.

Natomiast 8 marca burmistrz Jacek Wiśniowski przekazał dwie ulice wykonawcy, który przeprowadzi ich gruntowny remont. Pierwszą z nich to Grabowskiego, która będzie przebudowana do skrzyżowania z ulicą Bartoszycką. Zostanie na niej położona nowa nawierzchnia asfaltowa i powstanie ciąg pieszo-rowerowy.

Zainstalowane będzie nowe oświetlenie uliczne typu led (jak czytamy na stronie Urzędu Miasta ze względu na drzewa przewiduje się wykonanie osobnego oświetlenia jezdni i ciągu pieszo-rowerowego). Powstanie też sieć kanalizacji deszczowej i wodno-kanalizacyjnej. Całkowita wartość inwestycji wynosi: 2.197.452,13 złotych (w tym 1653321,69 zł dotacji z Polskiego Ładu).

Drugą ulicą, która doczeka się modernizacji jest Kolejowa. Przebudowany zostanie jej odcinek o długości 131 m do skrzyżowania z ulicą Spółdzielców. Również położona będzie nawierzchnia asfaltowa wraz z ciągiem pieszo-rowerowym i wykonana instalacja deszczowa i wodno-kanalizacyjna oraz energooszczędne oświetlenie led. Wyremontowane zostaną również schody prowadzące na targowisko miejskie. Koszt tej inwestycji to 1.099.426,28 złotych (w tym 902 500,00 zł dotacji z Polskiego Ładu).

Wykonawcą obydwu wymienionych inwestycji będzie Przedsiębiorstwo Robót Drogowych.

Warto przypomnieć, że gruntowną przebudowę przejdzie ul. Kanałowa. Inwestycję wykonuje firma Technomel. Zakres prac obejmie wykonanie nowej konstrukcji jezdni przystosowanej do obsługi samochodów dostawczych, budowę niskiego ronda, chodników i ścieżek rowerowych, aktywnego przejścia dla pieszych, kanalizacji deszczowej i sieci wodno-kanalizacyjnej oraz budowę parkingu.

Będzie on przystosowany do obsługi kamperów, z niezbędną instalacją wodną i elektryczną. Inwestycja obejmuje także m.in. odwodnienie terenu, utworzenie oświetlenia ulicznego, monitoringu, wykonanie nasadzeń i ustawienie toalety kontenerowej.

Szacowana wartość inwestycji to 3.341.444,03 złotych z czego  2.184.678,31 zł to środki pozyskane z Programu Rządowego Polski Ład.

2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5