Młodzież pokonuje stres

2023-03-17 13:18:26(ost. akt: 2023-03-17 13:45:11)

Autor zdjęcia: MBP

Grupa uczniów oraz pedagog z Zespołu Szkół Ogólnokształcących Kazimierza Jagiellończyka i Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Lidzbarku Warmińskim realizują projekt pod hasłem „Życiostres – pogromcy stresu”.
Młodzi ludzie z lidzbarskiej "Jagiellonki" i MOW biorą udział w projekcie Fundacji Zwolnieni z Teorii. Celami tej inicjatywy są: wzrost świadomości społeczeństwa, że stres niesie za sobą długotrwałe negatywne konsekwencje, wpływające zarówno na obecne, jak i przyszłe funkcjonowanie człowieka; propagowanie działań rozładowywania napięcia „stresorów w akceptowany społecznie sposób” (kształtowanie pozytywnych postaw wśród młodzieży poprzez promowanie i wzmacnianie zachowań empatycznych wobec osób, które są zestresowane i nie potrafią sobie poradzić ze stresem) oraz zapoznanie młodych ludzi z metodami radzenia sobie ze stresem, a także zaangażowanie młodzieży w przedsięwzięcie
Projekt wsparła między innymi Miejska Biblioteka Publiczna w Lidzbarku Warmińskim, która chętnie włącza się do propagowania pozytywnych postaw wśród młodzieży, poprzez promowanie i wzmacnianie zachowań minimalizujących stres.
MBP proponuje literaturę w tym zakresie i uzasadnia: "Badania udowodniły, że czytanie skutecznie niweluje stres: już 6 minut czytania obniża poziom stresu o 60%. Czytanie przynosi także wiele innych skutków długofalowych: buduje kompetencje społeczne, emocjonalne i kognitywne, ma moc niwelowania różnic społecznych.
Niewidzialny stresor potrafi namieszać w naszym organizmie. Zaczynamy doświadczać silnych nieprzyjemnych emocji, takich jak lęk, złość, wrogość. Poznaj sposoby, jak możesz pokonać swojego „życiostresa”."
lub


2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5