Fotozen – fotografia w czasach zarazy

2023-03-04 12:00:00(ost. akt: 2023-03-04 14:16:16)

Autor zdjęcia: Jan Kołkowski

„Fotografia w czasach zarazy”, taki tytuł nosi najnowsza wystawa Fotozen - grupy fotograficznej z Warmii. Już po raz drugi w Galerii Art-Nova w Ornecie zaprezentowana zostanie jej twórczość. Wernisaż zaplanowano na 10 marca 2023 r., o godz. 18.00. Pierwszy publiczny pokaz zdjęć odbył się w listopadzie 2019 r., kiedy to data pierwszego wernisażu zbiegła się w czasie z pierwszą rocznicą powołania grupy do życia.
„Fotografia w czasach zarazy”, taki tytuł nosi najnowsza wystawa Fotozen - grupy fotograficznej z Warmii. Już po raz drugi w Galerii Art-Nova w Ornecie zaprezentowana zostanie jej twórczość.

Pierwszy publiczny pokaz zdjęć odbył się w listopadzie 2019 r., kiedy to data pierwszego wernisażu zbiegła się w czasie z pierwszą rocznicą powołania grupy do życia.

Fotozen to spontaniczna grupa, choć złożona z nieprzypadkowych osób - miłośników magicznych kadrów. Powstała z pasji jej założyciela Pawła Pudłowskiego, który przez wiele lat realizował się twórczo w grupie „Koń Trojański.

Na wzór „Konia Trojańskiego” na Warmii założył grupę fotograficzną „Fotozen”. Intrygującą nazwę zaczerpnięto z filozofii „Zen” podtrzymując jej przekaz ulotności chwili, braku przywiązania do kanonów i uprzedzeń, otwarcia na tu i teraz.

Uczestnicy „Fotozen”, którzy zaprezentują swoją twórczość w Ornecie to: Aneta Pawtel, Magdalena Przybysz – Pietrzak, Malwina Roguska, Paweł Pudłowski, Paweł Figlant, Jan Kołkowski, Andrzej Kosakowski, Marek Orkwiszewski, Zbigniew Sopyła, Mariusz Kazimierczuk oraz Wiktor Kulesa.

Fotozen – „Fotografia w czasach zarazy” to ekspozycja wielkoformatowej fotografii zbiorowej, o walorach artystycznych. Przełamuje barierę strachu, trudnej, pandemicznej codzienności minionego lockdownu. Niespodziewany czas globalnej pandemii Covid 19 zatrzymała pędzący świat opustoszając ulice miast w kraju i zagranicą.

Wszechobecne maseczki ochronne, komunikaty o zachowaniu bezpiecznej odległości i dezynfekcji, nie odebrały jednak pasjonatom fotografii chęci obserwacji zjawisk, miejsc, ludzi, sytuacji, czy tematów z ulubionych dziedzin.

Aby urozmaicić czas podczas przymusowego przebywania na narodowej kwarantannie, w oderwaniu od natłoku informacji docierających z mediów na temat pandemii, członkowie grupy wyszli z aparatami by zarazić fotografią.

Wyprawy z aparatem jeszcze bardziej połączyły fotografujących przyjaciół. Pozwoliły czerpać satysfakcję, radość, frajdę, a przede wszystkim zapomnieć o troskach dnia codziennego.

Jak wyglądało życie Fotozen w czasie lockdownu? Czy nakaz izolacji społecznej uniemożliwił grupową, bezpośrednią pracę artystyczno - fotograficzną? Czy jednak członkowie grupy buntowali się i robili to co kochają? Czy to właśnie fotografia pozwoliła zniwelować i przezwyciężyć wszechobecny lęk, bezradność i stres?

Jakie fotografie odnajdziemy na ekspozycji? Czy będą to kadry opuszczonych miasteczek, ludzi w maseczkach, opowieści o samotności i strachu, czy może wręcz odwrotnie, artyści pokażą światu, że jest coś więcej niż ten nowy, covidowy świat, że otaczający świat jest piękny a obcowanie z pięknem, odczuwanie harmonii, może dawać nadzieję?

Odpowiedzi na nasuwające się wątpliwości zostaną udzielone już wkrótce. A tymczasem, serdecznie zapraszamy na otwarcie wystawy „Fotozen – fotografia w czasach zarazy” już 10 marca 2023 r., o godz. 18.00 do Galerii Art-Nova, przy ul. Rycerskiej w Ornecie.
Serdecznie zapraszamy.
M.K.

Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: MałgorzataKirol

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5