35 godzinny tydzień pracy? To niemal pewne [SONDA]

2023-01-25 14:10:21(ost. akt: 2023-01-25 14:23:22)
praca

praca

Autor zdjęcia: pixabay.com

Do Sejmu trafił projekt zmian w Kodeksie Pracy zakładający skrócenie tygodnia pracy z 40 do 35 godzin. Zmiana ma być bez wpływu na miesięczne wynagrodzenie. Ma to zapobiegać „wypaleniu zawodowemu". Zmiany mają nastąpić już w tym roku. Czy jesteś za skróceniem czasu pracy?
Czterodniowy tydzień pracy wprowadzono już w kilku krajach Europy, m.in. w Wielkiej Brytanii i Hiszpanii. Według przeprowadzonych badań wpłynęło to pozytywnie na samopoczucie pracowników, i co wcale nie dziwi, na wydajność ich pracy. Mimo mniejszej liczby godzin pracownicy byli w stanie wykonać więcej zadań i rzadziej korzystali ze zwolnień zdrowotnych. W Polsce objawy tzw. wypalenia zawodowego dotykają nawet 2/3 osób pracujących. Skrócenie czasu pracy ma temu zapobiegać.

Nie jest konkretnie ustalone jak wyglądałoby skrócenie tygodnia pracy, ale weekend mógłby zaczynać się już od piątku, lub skrócony zostałyby dzienny czas pracy z 8 na 7 godzin. Projekt zakłada także rozwiązania dające możliwość pracy w systemie zmianowym.

Skrócenie tygodnia pracy to jedna z najważniejszych zmian w Kodeksie Pracy od czasu wprowadzenia wolnych sobót. Pozostaje kwestia wprowadzenia zmian w życie, co może przebiegać stopniowo.

Kamil
Trudno mi uwierzyć, że coś takiego w Polsce przejdzie, ale to super pomysł. Kibicuję i trzymam kciuki, bo i tak za dużo czasu spędza się w pracy.

Jola
Jeśli ma to być z korzyścią dla pracowników i pracodawcy, to dlaczego nie. Można więcej czasu poświęcić rodzinie.

Tadeusz
Jestem kierowcą i jakoś tego nie widzę. Robotę trzeba będzie zrobić w krótszym czasie, a nie wszystko się da.

A jakie jest Wasze zdanie? Zachęcamy do udziału w naszej sondzie.


Czy jesteś za wprowadzeniem 35 - godzinnego tygodnia pracy?
pokaż wyniki »


2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5