Nowa wieża widokowa na Rozlewisku Bartniki

2022-11-22 14:00:00(ost. akt: 2022-11-22 14:10:56)
Nowa wieża widokowa na Rozlewisku Bartniki

Nowa wieża widokowa na Rozlewisku Bartniki

Autor zdjęcia: Materiały OSP Kiwity

Użytek ekologiczny Rozlewisko Bartniki w gminie Kiwity to miejsce niezwykłe. Nazywa się je rajem dla wędkarzy, ale tez dla tych, którzy lubią obserwować przyrodę. Niewątpliwie ułatwi im to nowo wybudowana wieża widokowa.
Gmina Kiwity jest typowo rolnicza, niemal bez przemysłu. Co sprawia, że dużo tu miejsc zachwycających naturą. Takim miejscem, nazywanym rajem dla wędkarzy, jest użytek ekologiczny Rozlewisko Bartniki. Leży na skraju wsi o tej samej nazwie, czyli Bartniki. To tylko dwa kilometry od wsi gminnej Kiwity.

Obszar zajmuje powierzchnię 91,8 ha. w tym znajduje się tu przepiękna pięciohektarowa wyspa. Utworzono go w 1994 roku. Wody rozlewiska są doskonale zarybione.

Użytek ekologiczny Bartniki to miejsce bardzo cenne pod względem ornitologicznym. Jak czytamy w ulotkach reklamowych Gminy Kiwity: "Jest miejscem lęgowym wielu rzadkich gatunków ptaków m.in. perkozów: dwuczubego, zausznika, rdzawoszyjego i perkozka, a także bąka, bączka, zielonki, kropiatki, rybitwy czarnej i zwyczajnej".

Można tam też spotkać inne ciekawe gatunki ptaków m.in. kaczki właściwe. Oprócz pospolitej krzyżówki występują cyranki i płaskonose.
Rozlewisko jest także miejscem odpoczynku i żerowania ptaków przelotnych. Bywają tu: bataliony, rycyki, brodźce, kszyki. Można zaobserwować również gęsi i żurawie.

To jeden z najbogatszych w ornitofaunę zbiorników wodnych leżących w rejonie województwa warmińsko-mazurskiego.

Można na nim podziwiać nie tylko ptaki, ale także niezwykle piękne widoki, przy czym cieszyć się czystym powietrzem i wodą. Korzystają z tej możliwości głównie rowerzyści i wędkarze, ale nie tylko.

Teraz, wszyscy którzy lubią podziwiać piękne widoki, mają ku temu okazję, bo na rozlewisku pojawiła się nowa wieża widokowa. Właścicielem tych terenów jest Gmina Kiwity, a dofinansowanie w kwocie 100.000 zł. na budowę wieży zdobyła z „Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa Inwestuje w Obszary Wiejskie” Ochotnicza Straż Pożarna w Kiwitach.

— Dwa lata temu udało nam się przez LGD Warmiński Zakątek pozyskać środki na budowę parku w Kiwitach — opowiada prezes OSP Kiwity Dariusz Bekieszczuk. — A w tym roku powstał pomysł, żeby napisać wniosek na budowę wieży obserwacyjnej, bo stara wieża jest w bardzo złym stanie i nie nadaje się już do użytkowania. Pozyskaliśmy środki od sponsora na dokumentację i badania geologiczne. Z wnioskiem bardzo nam pomogła sekretarz gminy Agnieszka Rasińska i udało się. Otrzymaliśmy 100 tysięcy złotych na budowę nowej wieży, co nas bardzo cieszy.

— Gdyby gmina zwróciła się z takim wnioskiem, to nasz wkład własny wyniósłby 63 procent — wyjaśnia wójt gminy Kiwity Wiesław Tkaczuk. — Ochotnicza Straż Pożarna, jako organizacja, może skorzystać ze stuprocentowego dofinansowania i tak się stało.

Stara wieża jeszcze stoi, ale niedługo zostanie rozebrana, bo grozi niebezpieczeństwem. Jest zamknięta. Natomiast nowa wieża obserwacyjna, to także drewniana konstrukcja, ale z dwoma tarasami widokowymi, z których można podziwiać panoramę okolicy. Stanęła nieco wyżej od poprzedniczki.

Jest tu też wykonana wcześniej przez gminę wiata, ławki i miejsce na ognisko, więc wielu wędrujących tędy spacerowiczów, rowerzystów i zwykłych turystów spędza może wygodnie odpocząć.

Dodajmy, że Urząd Gminy Kiwity prowadzi sprzedaż zezwoleń na wędkowanie po zakończeniu okresów lęgowych ptactwa. Wędkarze mogą złowić tu karpia, karasia, lina, amura, szczupaka, okonia. I taka ciekawostka — Rozlewisku Bartniki występuje także żółw błotny.
lub

(Zdjęcia: OSP Kiwity, Anna Tkaczuk, Wiesław Tkaczuk)2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5