W Lidzbarku odbyła się konferencja miłośników witraży

2022-06-06 16:40:00(ost. akt: 2022-06-06 16:48:35)

Autor zdjęcia: materiały organizatora

Od 27do 29 maja odbywała się w Lidzbarku Warmińskim XI Konferencja Naukowa Stowarzyszenia Miłośników Witraży Ars Vitrea Polona zatytułowana „Twórcy witraży, projektanci, wykonawcy i konserwatorzy”.
W konferencji wzięło udział aż 22 prelegentów z Polski i Ukrainy. Byli to przedstawiciele środowisk naukowych i badawczych, muzealnicy i konserwatorzy z Wrocławia, Koszalina, Lublina, Rzeszowa, Krakowa, Torunia i Lwowa.

Nie zabrakło przedstawicieli regionu Warmii i Mazur – o witrażach zachowanych i konserwowanych w naszym województwie mówili prelegenci z Pasłęka, Kętrzyna, Fromborka i Olsztyna. W przyszłym roku zostanie wydana publikacja zawierająca wykłady, ilustracje oraz podsumowanie wydarzenia.

Konferencja była poświęcona praktycznej stronie obecności witraży w życiu codziennym. Zgodnie z tematem przewodnim „Twórcy witraży, projektanci, wykonawcy i konserwatorzy” prelegenci koncentrowali się na etapach projektowania, tworzenia oraz późniejszej opieki konserwatorskiej, aby szklane dzieła sztuki zdobiły, przekazywały wartości artystyczne i zachowując możliwie pierwotny wygląd, cieszyły oczy oglądających w jak najlepszym stanie zachowania.

Podczas konferencji zaprezentowana została najnowsza praca naukowa wydana pod opieką stowarzyszenia Ars Vitrea Polona. Po wielu latach badań naukowych oraz gromadzenia dokumentacji Danuta Czapczyńska-Kleszczyńska zaprezentowała owoc swoich prac, czyli monografię jednej z najważniejszych polskich pracowni witrażowych i losów rodziny z nią związanych – „S.G. Żeleński – o rodzinie i witrażach”.

Konferencja miała przede wszystkim wymiar naukowy, a większość referatów dotyczyła historii witraży. Zamierzeniem organizatorów było spojrzenie na minione wieki z punktu widzenia różnych kultur, religii (oprócz witraży z wnętrz kościołów katolickich i protestanckich mieliśmy też relację z konserwacji witraży synagogalnych) oraz doświadczeń warsztatowych, z pełnoprawnym głosem każdej z nich. Jesteśmy przekonani, że ten cel został w pełni zrealizowany.

Zwyczajowo, drugiego dnia uczestnicy konferencji wzięli udział w wycieczce objazdowej i odwiedzili wybrane warmińskie kościoły, w których zachowane są okna witrażowe.

Anna Pacanowska oraz Marek Gołowacz z regionalnej Pracowni Konserwacji i Rekonstrukcji Witraży w Blankach (członkowie Stowarzyszenia i inicjatorzy spotkania w Lidzbarku Warmińskim) zapewnili wszystkim niezapomniane wrażenia podczas zwiedzania kolejnych obiektów, prezentując prawdziwe perełki sztuki witrażowej. Relacja z wycieczki będzie także wkrótce opublikowana na stronie internetowej stowarzyszenia.

Po konferencji uczestnicy i słuchacze rozstawali się zadowoleni z mijającego trzydniowego spotkania. Widoczny był również niedosyt kolejnej porcji wiedzy, ale w planach jest już XII Konferencja Naukowa w roku 2024. Tym razem organizatorzy zaproszą do Torunia, a szczegółowe informacje będą dostępne w Internecie na stronie stowarzyszenia: arsvitrea.com.pl.

To ważne wydarzenie objęli patronatem honorowym: burmistrz Lidzbarka Warmińskiego Jacek Wiśniowski oraz starosta lidzbarski Jan Harhaj, reprezentowany przez wicestarostę Jarosława Koguta.

W imieniu Muzeum Warmińskiego w Lidzbarku Warmińskim nieocenionym wsparciem trzydniowego spotkania była kierownik muzeum Małgorzata Jackiewicz-Garniec.

Organizatorem konferencji było Stowarzyszenie Miłośników Witraży oraz Muzeum Warmińskie w Lidzbarku Warmińskim.
Informacja stowarzyszenia


2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5