Pamięć w nas wiecznie trwa, poloneza dziejów gra – warsztaty rodzinne w Oranżerii Kultury [zdjęcia]

2022-05-20 14:20:46(ost. akt: 2022-05-20 14:24:45)

Autor zdjęcia: Oranżeria Kultury

W Oranżerii Kultury odbyły się Rodzinne Warsztaty Kto Ty jesteś? Polak mały i duży! z instruktorką muzyczną Martą Firchał. Przyszły Całe Pokolenia, rodzice, dzieci i młodzież, babcie i dziadkowie. Działo się wiele i wszyscy z zapałem twórczym poddali się stawianym im zadaniom. Dominowały śpiew, tańce i gra na instrumentach, ale były też nasze polskie wyliczanki i przysłowia.
Zaśpiewaliśmy na warmińską nutę, snuliśmy rytmiczną opowieść, wznieśliśmy dumnie głowy idąc korowodem i nucąc „Pamięć w nas wiecznie trwa, poloneza dziejów gra”.

Uczestnicy warsztatów grali na talerzach, grzechotkach, trójkątach, cymbałkach, tamburynach. Szczególnym uznaniem obdarzono utwór „Moje miasto”, który śpiewano i tańczono aż kilka razy zawsze z przejęciem i uwagą.

Warsztaty miały literackie antrakty. „Katechizm Polskiego dziecka” Władysława Bełzy jest znany nawet pięciolatkom. „Jaki znak Twój?” Michała Rusinka ma znacznie rozbudowaną i uwspółcześnioną wersję.

Wiersze Marii Konopnickiej dla najmłodszych – patataj patataj – zawiozły nas w cudny kraj pełny przyrody. Wspomnieliśmy też przygody Pimpusia Sadełko i inne wiersze tejże poetki.

Kalambury z rodzimych przysłów zostały odgadnięte, ich nieme przedstawienia wzbudzały salwy śmiechu. Wyliczanki i rymowanki na pewno są atrybutem każdego dzieciństwa i zostają na długo w pamięci, więc dorosłym również nie było trudno je przywołać.

Marta Firchał ma klucz do Całych rodzin na wspólne zabawy muzyczne. Oby więcej takich spotkań w zabytkowych wnętrzach Oranżerii Kultury.

Wydarzenie zrealizowano ze środków programu mikrodotacji Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO-Warmia Mazury Lokalnie 5” dofinansowanego przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030.


Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: OranzeriaKultury

2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5