Spacery po lidzbarskim cmentarzu i Starych Powązkach

2021-11-23 14:30:00 (ost. akt: 2021-11-23 15:31:51)

Autor zdjęcia: Oranżeria Kultury

Jesień to często czas wspomnień o zmarłych, rozważań o życiu, śmierci, czas odwiedzin na cmentarzach. W ramach trwających jesienią w Oranżerii Kultury wycieczek odwiedziliśmy lidzbarski cmentarz i kościół farny. Gościliśmy również autorkę książki "Miasto pamięci" – Zuzannę Orlińską.
Lidzbarski cmentarz jest zaliczany do najpiękniej umiejscowionych obiektów w Polsce. Uczestnicy wycieczek poznali sakralne i świeckie zabytki cmentarza.

Obejrzeli kapliczki drogi krzyżowej, w tym Pietę, Grotę złożenia do grobu i Scenę Ukrzyżowania – lidzbarską Golgotę. Zapoznali się również ze świeckimi nagrobnymi krzyżami Michała Lipowa – rosyjskiego malarza, zwanego „snycerzem Pana Boga”.

W trakcie spaceru nie zabrakło też akcentu patriotycznego, odwiedziliśmy centrum cmentarza z brzozowymi krzyżami upamiętniającymi walczących żołnierzy.

Dawniej miejscem pochówku były świątynie – stąd nasza wycieczka do Kościoła p.w. św. Apostołów Piotra i Pawła i Świętego Michała Archanioła.

Lidzbarska fara kryje w swoich wnętrzach szczątki znamienitych osób, płyty i epitafia nagrobne.

O historii i tajemnicach kościoła podczas wycieczki opowiadał proboszcz Roman Chudzik. Obejrzeliśmy m. in. Epitafium renesansowe z brązu matki biskupa warmińskiego Jana Dantyszka, Epitafium barokowe Sebastiana Młodzianowskiego.

Niecodziennym wydarzeniem było obejrzenie zabytkowych przedmiotów ze skarbca kościelnego. Zobaczyliśmy m.in. relikwiarz Św. Idy z XIV w. w formie hermy czy relikwie Św. Apostołów Piotra i Pawła.

Inną formą spotkania i opowieści o przodkach była wizyta pisarki i ilustratorki Zuzanny Orlińskiej, która jest zarazem autorką książki "Miasto Pamięci".

To publikacja poświęcona Starym Powązkom powstała w ramach stypendium artystycznego m. st. Warszawy na rok 2018.

Jest to cenna pozycja na rynku wydawniczym, gdyż do tej pory nie powstała żadna książka o cmentarzu powązkowskim, opisująca go wnikliwie i wszechstronnie, a przy tym skierowana do młodszego czytelnika.

Jest ona przewodnikiem, napisanym w formie rodzinnych spacerów, zachęca do międzypokoleniowego poznawania dziejów tej nekropolii.

Pani Zuzia z pasją opowiedziała nam o Cmentarzu Powązkowskim, o jego architekturze, o znanych postaciach tam pochowanych.

Dzięki naszemu Gościowi dowiedzieliśmy się o ogromnej roli warszawskiej nekropolii, o jej wielkiej przestrzeni, wielomilionowej rzeszy pochowanych mieszkańców - nie tylko Polaków, ale też przedstawicieli innych narodowości, jak, Francuzi, Ormianie.

Stare Powązki to niezwykły "dysk pamięci" i "Salon Warszawy", z zapisaną historią architektury, wydarzeń historycznych, wybitnych osobistości, ludzi różnych profesji. Zdjęcia zabytków cmentarza uzupełniały ciekawą opowieść.

Podczas spotkania poznaliśmy też inne oblicze Zuzanny Orlińskiej – autorki powieści i opowiadań dla dzieci i młodzieży np. "Pisklak", "Stary Noe", "Z bożej łaski Jadwiga, król", pisarki wielokrotnie nagradzanej i wyróżnianej w konkursach literackich, m.in. w Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren, wyróżnienie w konkursie na Książkę Roku IBBY 2015 i nagrodę główną w Konkursie Literackim im. Kornela Makuszyńskiego.

Wydarzenia odbyły się w ramach projektu Czas i Ludzie współfinansowanego przez Samorząd Województwa Warmińsko - Mazurskiego.
Organizatorki


Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: OranzeriaKultury

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5