Dzień Przedsiębiorczości w Zespole Szkół Zawodowych

2021-06-09 10:30:00 (ost. akt: 2021-06-09 10:36:50)

Autor zdjęcia: Fot. materiały szkoły

To już XVIII edycja Dnia Przedsiębiorczości w Zespole Szkół Zawodowych w Lidzbarku Warmińskim organizowana przez Fundację Młodzieżowej Przedsiębiorczości w Warszawie.
„Życie jest procesem, którym można zarządzać – to ciągłe uczenie się.”
Mirosław Łukasiewicz SGH

Każdego roku nasza szkoła bierze udział w tym programie. Dzięki zaangażowaniu młodzieży, nauczycieli oraz firm wielokrotnie otrzymywaliśmy tytuł Najaktywniejszej Szkoły w Dniu Przedsiębiorczości, a w roku 2015 tytuł Europejskiej Szkoły Przedsiębiorczości.

W latach 2005-2021 ponad 7.640 uczniów Zespołu Szkół Zawodowych im. Stanisława Staszica odwiedziło 1.562 miejsc pracy. Przy każdej okazji, dziś także, serdecznie dziękujemy wszystkim przedsiębiorcom i instytucjom za wprowadzanie młodzieży w arkana różnych zawodów.

W tym roku, ze względu na sytuację epidemiologiczną, musieliśmy dostosować przebieg Dnia Przedsiębiorczości do nowych warunków i znaleźć stosowne rozwiązania. Postanowiliśmy podjąć wyzwanie i nie odpuszczać.

Ostatecznie nasza młodzież mogła uczestniczyć w indywidualnych praktykach w warunkach rygoru sanitarnego oraz wziąć udział w e–wizytach.

Ktoś mógłby spytać: dlaczego bierzemy udział w tym programie od tak wielu lat z niesłabnącym zaangażowaniem?

Odpowiedź jest prosta: Dzień Przedsiębiorczości sprzyja podejmowaniu przez młodych ludzi trafnych decyzji w planowaniu dalszej drogi edukacyjnej i zawodowej.

Dzięki udziałowi w programie uczniowie mają możliwość:

1. Odbycia jednodniowej wizyty w wybranym miejscu pracy.
2. Zweryfikowania swoich wyobrażeń o wymarzonym zawodzie.
3. Pozyskania informacji o wykształceniu, umiejętnościach i predyspozycjach niezbędnych do wykonywania danego zawodu.
4. Doświadczenia związku pomiędzy wykształceniem a karierą zawodową.
5. Zapoznania się z organizacją i zasadami zarządzania firmą.

Te cele nie zmieniają się od lat. W bieżącym, szczególnie trudnym roku, postanowiliśmy obchody Dnia Przedsiębiorczości dostosować do sytuacji i rozłożyć w czasie, ale w zasadzie od chwili rejestracji udziału, rozpoczęliśmy nasze konkretne działania.

Od początku aktywności z pomocą przyszła nam Szkoła Główna Handlowa w Warszawie, będąca patronem klas akademickich SGH w naszej szkole.

Szeroka propozycja inicjatyw ze strony uczelni pod wieloma względami wpisała się w działania typowe dla Dnia Przedsiębiorczości.

Klasy akademickie mogły wziąć udział w wirtualnym spacerze po uczelni, zapoznać się z ofertą dotyczącą kierunków studiów, harmonogramem rekrutacji oraz współpracą międzynarodową. Doradca kariery, p. Kinga Strzelecka, przeprowadziła webinar na MS Teams pt. „Marka osobista – duża szczypta inspiracji”.

Młodzież miała okazję zobaczyć jak wygląda zabytkowy kampus, poczuć klimat uczelni i poznać jej ciekawą historię. Było to interesujące i przydatne doświadczenie, pozwalające na poznanie uczelni w kontekście przyszłego wyboru kierunku studiów.

14 kwietnia 2021 r. odbył się wykład - webinarium zaprezentowany przez p. Mirosława Łukasiewicza z Centrum Przedsiębiorczości i Transferu Technologii SGH na temat: „Dlaczego warto uczyć się matematyki?

Zastosowanie w biznesie". To ciekawe i niecodzienne spotkanie uzmysłowiło młodzieży bardzo ważną myśl: „Życie jest procesem, którym można zarządzać – to ciągłe uczenie się.”

Pragniemy złożyć serdeczne podziękowania instytucjom i firmom za udział w 18. edycji Dnia Przedsiębiorczości. W trudnym czasie ograniczeń spowodowanych pandemią, pokazaliście Państwo, że nie ma przeszkód do promowania lokalnej działalności gospodarczej.

Dziękujemy za ciekawe zajęcia, przybliżające działalność Waszych przedsiębiorstw i instytucji. Dziękujemy w imieniu usatysfakcjonowanej młodzieży. O ich zadowoleniu świadczą wypowiedzi – jak choćby poniższy komentarz

Aleksandry Filipek:
„Odbyłam jednodniową praktykę zawodową w Szkole Podstawowej w Kiwitach, na stanowisku sekretarki. Ten dzień uświadomił mi, że wybrałam dobry kierunek rozwoju i nauki”.

Współpraca z Państwem, jak zawsze okazała się niezawodna. Jeszcze raz serdecznie dziękujemy.

Dziękujemy również młodzieży Zespołu Szkół Zawodowych im. Stanisława Staszica za udział i zaangażowanie w obchody  Dnia Przedsiębiorczości.

Bez Waszej pomocy nie udałoby się zorganizować wielu inicjatyw. Niech słowa Konfucjusza posłużą Wam za motto zawodowych wyborów: „Wybierz pracę, którą kochasz, a nie przepracujesz ani jednego dnia więcej”.
Organizatorki Dnia Przedsiębiorczości:
Grażyna Brzozowska
Agnieszka Hanusz
Monika Szewalje – Jasińska2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5