Muzeum Warmińskie zachęca do czytania dziennika Michała Foxa

2020-12-11 10:56:48 (ost. akt: 2020-12-11 11:11:06)

Autor zdjęcia: materiały Muzeum Warmińskiego

Michał Fox, sekretarz i bibliotekarz biskupa Ignacego Krasickiego prowadził Dyariusz z Heilsberga (dziennik), z którego możemy się wiele dowiedzieć o życiu w lidzbarskim zamku w tamtych czasach.
Zachęca do tego Muzeum Warmińskie, które swoją siedzibę ma właśnie w zamku biskupów warmińskich w Lidzbarku Warmińskim.

Co kilka dni możemy na stronie facebook muzeum przeczytać jakąś ciekawostkę. Dowiadujemy się na przykład czym też biskup zwykł raczyć się "na deser": „Napiwszy się nayprzód kawy… do likworu dane były konfitury dwoiaste”(11 Stembra 1780); „po kawie wino Francuzkie stare y Bishof do którego mu Xiąże Jegomość z łaski swoiej darował były świeże pomerańcze z oranżeryi” (23 Oktobra 1790). Pisownia oczywiście oryginalna.

Tego samego roku Michał Fox odnotował: "Dwódziestego ósmego Octobra mieliśmy pierwsze ostrygi… Były zaś przedziwne y ieżeli nie lepsze to przynaymniej tak dobre iak przeszłoroczne. Cytryny do nich dane y nietykane zeszły ze stołu. Woda morska, którą prawie całkiem okryte były żadnym przyprawom nie dozwoliła mieysca. Dla lepszego ich strawienia Xiąże Jegomość kazał dać butelkę eremitażu."

Warto więc zajrzeć na stronę muzeum, ale też do samego Dyariusza z Heilsberga, który Kujawsko-Pomorska Biblioteka Cyfrowa umieściła na stronie swojej internetowej pod adresem https://kpbc.umk.pl/...//kpbc.umk.pl/publication/30388.

Życzymy przyjemnej lektury.
lub2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5