Pomnik powstańca na lidzbarskim cmentarzu
2017-08-01 10:00:00(ost. akt: 2017-08-01 10:12:25)
Dzisiaj mija 73 rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Warto przypomnieć, że i Lidzbark Warmiński ma swojego bohatera - powstańca starszego sierżanta Wojciecha Markowskiego ps. "Sęp".
Dwa lata temu staraniem mieszkańców miasta i urzędu miejskiego na lidzbarskim cmentarzu, na niemal zapomnianym grobie powstańca warszawskiego starszego sierżanta Wojciecha Markowskiego ps. "Sęp" postawiono pomnik.
Bohater mieszkał przez ostatnie lata życia właśnie w Lidzbarku Warmińskim w niewielkiej kawalerce przy ul. Warmińskiej.
Zmarł 22 maja 1998 r. Pochowano go na lidzbarskim cmentarzu. Przez wiele lat o jego mogiłę dbali sąsiedzi Ewa i Jacek Myślewscy i to oni pomyśleli o tym, by miasto uhonorowało tego bohatera stawiając mu pomnik.
Pomysł wdrożył w życie inny sąsiad byłego powstańca Andrzej Wejngold, z Grupy Rekonstrukcji Historycznej Allenstein. O pomoc zwrócił się do władz Lidzbarka Warmińskiego i Społecznego Komitetu Opieki nad Grobami Poległych Żołnierzy Batalionu "Zośka".
Spotkał się z przychylnością i tak w miejsce drewnianego krzyża postawiono pomnik, na którym znalazła się notka o tym, że "Sęp" był żołnierzem Batalionu "Zośka", II Kompanii "Rudy", III Plutonu "Felek".
Wojciech Markowski urodził się 1 stycznia 1927 r. w Łukowie. Przed i w czasie okupacji mieszkał z rodziną w Miłosnej pod Warszawą. W 1937 roku wstąpił w szeregi Związku Harcerstwa Polskiego (47. drużyna Miłosna).
Po wybuchu drugiej wojny światowej rozpoczął działalność konspiracyjną i walkę z okupantem już jako harcerz 2. drużyny Hufca Centrum, Grup Szturmowych Szarych Szeregów oraz jako żołnierz Oddziału Specjalnego "Jerzy" Kedywu Komendy Głównej Armii Krajowej.
1 września 1943 roku powstał batalion Armii Krajowej "Zośka". Sęp wszedł w skład 1. kompanii "Felek". Po reorganizacji znalazł się w III. plutonie AK "Felek" 2. kompanii "Rudy" bataliony "Zośka".
W 1944 r. Wojciech Markowski ukończył Szkołę Podchorążych Rezerwy Piechoty Agricola.
Podczas Powstania Warszawskiego przeszedł szlak bojowy Wola – Kampinos – Żoliborz - Stare Miasto – Śródmieście i Czerniaków.
Za walki powstańcze został odznaczony przez Dowództwo AK dwukrotnie Krzyżem Walecznych, Warszawskim Krzyżem Powstańczym oraz Krzyżem Armii Krajowej, a cały batalion "Zośka" Krzyżem Srebrnym Virtuti Militari V klasy.
Kompania "Rudy", w której szeregach walczył Wojciech Markowski została uznana przez dowództwo AK za najlepszą z pośród 40-tysięcznej załogi żołnierzy walczących w Powstaniu Warszawskim.
Po upadku powstania "Sęp" dostał się do niewoli jenieckiej do obozu Sandbostel koło Bremen. Przetransportowany do obozu w Markt Pongau na tereny Austrii doczekał się wyzwolenia w maju 1945 roku.
Od 7 września 1945 roku do 12 maja 1947 roku odbywał służbę wojskową w Polskich Siłach Zbrojnych na Zachodzie II. Korpus we Włoszech pod dowództwem gen. broni Władysława Andersa. Po rozwiązaniu korpusu wrócił do kraju. Było to 31 maja 1947 roku.
W latach ustroju komunistycznego był represjonowany i więziony w olsztyńskim areszcie. Za przynależność do AK stracił też stanowisko kierownicze i jedynym zawodem jaki mógł w tym czasie wykonywać, mimo swojego wykształcenia i doświadczenia był murarz tynkarz.
Pomnik powstańca stanął w Lidzbarku Warmiński wiosną 2015 roku. W uroczystościach wzięły udział między innymi poczty sztandarowe organizacji kombatanckich, w tym Batalionu "Zośka", 9 Warmińskiego Pułku Rozpoznawczego oraz lidzbarskich szkół.
Wartę przy grobie bohatera obok żołnierzy pełnili harcerze Hufca Orneta. Dzisiaj oddawana jest cześć bohaterowi przy okazji wielu uroczystości państwowych.
lub, a.w.
lub, a.w.
Czytaj e-wydanie ">kliknij
Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych
Zaloguj się lub wejdź przez
Ania #2738104 | 83.6.*.* 27 maj 2019 07:15
Mieszkał w Miłośnie (część miasta Sulejówek), "w Miłosnej" - tak odmieniamy nazwę Stara Miłosna (obecnie to Warszawa - dzielnica Wesoła) :) O Wojtku można poczytać we wspomnieniach Druha Śwista https://www.1944.pl/archiwum-historii-mo wionej/stanislaw-sieradzki,686.html
odpowiedz na ten komentarz