Znakomity debiut Dominiki Bartczak

2025-07-17 12:00:00(ost. akt: 2017-07-06 08:34:13)
Dominika Bartczak podczas HardStyle Challenge IV Mistrzostw Polski Kettlebell

Dominika Bartczak podczas HardStyle Challenge IV Mistrzostw Polski Kettlebell

Autor zdjęcia: T-akeshi Team

Zawodniczka T-akeshi Team, trenerka Dominika Bartczak zadebiutowała podczas HardStyle Challenge IV Mistrzostwa Polski Kettlebell 2017 w Białymstoku.
Zawody składały się z pięciu, następujących po sobie, konkurencji. Były to Military Press, Turkish Get Up, Double Front Squat, Long Cycle 3 min i Snatch Test 5 min.

— Już w pierwszej konkurencji, nie ze swojej winy, Dominika doznała lekkiej kontuzji (naciągnęła mięsień nadgrzebieniowy), kontuzja bardzo nasiliła się w konkurencji drugiej i mimo kilkukrotnego „łatania” przez fizjoterapeutę uniemożliwiła jej dźwiganie takich ciężarów jak podczas przygotowań do zawodów i robinia „maxów” — poinformował Ryszard Dudek z T-akeshi Team. — Mimo to, nie poddała się i z bólem ramienia dobierając mniejsze obciążenia ukończyła wszystkie konkurencje, ostatecznie zajmując w ogólnej klasyfikacji 10 miejsce na 18 zawodniczek.

Bardzo się cieszymy z tego miejsca, bo mimo stresu związanego z debiutem, kontuzji, dużo cięższych i bardziej doświadczonych rywalek zdołała ukończyć cały bój, co nie jest łatwe. Kilka zawodniczek nie dało rady zaliczyć niektórych konkurencji. Mówiąc krótko, mimo niedogodności, to bardzo dobry start, a następne będą coraz lepsze. Gratulujemy!

HardStyle jest bardziej hardcorową odmianą kettebells od pozostałych. W tej odmianie nie można podczas wykonywania większości ćwiczeń pomagać sobie, wspinając się na palce, czy odrywając pięty.

Także końcowa pozycja w takich najważniejszych ćwiczeniach jak „snatch test” jest inna. Tutaj kula nie może wlecieć za nadgarstek bokiem ręki, musi przelecieć górą i opaść za rękę, która jest wyprostowana nad głową ćwiczącego.

— Innym przykładem może być „military press” czy „lng cykle”, czyli wyciskanie odważników nad głowę lub rwanie spod bioder i wyciskanie nad głowę na czas — kontynuuje Ryszard Dudek. — Podczas gdy w innych stylach dopuszcza się tzw. pozycję „bezpieczną” czy „spoczynkową” (w dolnej fazie ćwiczenia zawodnik wyrzuca biodra w przód, opierając łokcie z odważnikami o ciało, w ten sposób odpoczywa), to w HardStyle zawodnik musi być wciąż wyprostowany, a odpocząć może, trzymając odważniki nad głową na wyprostowanych rękach.

Jest to odmiana, która stawia na czystą siłę zawodnika, a nie, jak w przypadku girevoy, piękno ruchu. Co nie znaczy że sport ten nie jest piękny, bo jest.

Powiedzmy, że jest bardziej „twardy” i stawia także na hard ducha i odporność na ból. Wyróżnia go też inny rodzaj odważników. Podczas gdy w girevoy wszystkie wagi mają taki sam wymiar kuli i grubość „rączki” w HardStyle im większa waga, tym większy odważnik i co za tym idzie, grubsza rękojeść. Taka rękojeść z kolei wymusza cięższą pracę przedramienia aby utrzymać odważnik w ryzach.
Gratulujemy debiutu.

Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij

2001-2025 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 7B