Egzaminy gimnazjalne 2017

2017-04-26 10:46:41(ost. akt: 2017-04-26 11:01:24)

Autor zdjęcia: Archiwum prywatne

Czy marzenia mają sprawczą moc? Na to pytanie zawarte w arkuszach egzaminacyjnych z języka polskiego gimnazjaliści odpowiadali w formie rozprawki, podpierając swe wypowiedzi argumentami z literatury. Argumentowali też wybór czytelniczy: klasyka czy nowości wydawnicze? Dla solidnych uczniów proste, dla próżniaków - kłopotliwe.
Trzy lata nauki w gimnazjum, przedtem sześć lat w szkole podstawowej, a teraz sprawdzian umiejętności i wiadomości, czyli egzaminy. Trzy dni zmagań intelektualnych (19.04.- 21.04.2017 r.), a ich wynik istotny, bo za chwilę wybór szkoły średniej, zawodu.

Kiedy przyglądam się uczniom Gimnazjum nr 1, dostrzegam lekkie zdenerwowanie, skupienie, ale i ulgę, że egzaminy zbliżają się ku końcowi. Historia, język polski, cześć przyrodnicza, matematyka, język obcy... Napięcie rośnie z dnia na dzień.

Gdy wychodzą po kolejnych etapach, dzielą się uwagami, porównują odpowiedzi, żartują, pocieszają się. Biegną do nie mniej zestresowanych nauczycieli, konsultują właściwe wypowiedzi. Na wyniki trzeba poczekać do czerwca, ale już można oszacować je w przybliżeniu, bo odpowiedzi do zadań zamkniętych są ogólnodostępne na stronach komisji egzaminacyjnych.

Jednych to cieszy, bo już wiedzą, że nieźle poszło, innych martwi, bo się nie przykładali.

Czy marzenia maja sprawczą moc? Zapewne. Ale nieźle się trzeba natrudzić, by je zrealizować.

Przekonał się o tym niejeden obibok, dla którego dobra szkoła pozostanie jedynie… w sferze marzeń.

I. Podolecka-Flont

fot. E. Chacińska, ks. A. Bienasz


Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij

Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: IwonaPodoleckaFlont

2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5