Śledztwo w sprawie Term Warmińskich umorzone
2017-04-07 12:24:52(ost. akt: 2017-04-07 12:53:49)
Białostocka prokuratura okręgowa umorzyła ciągnące się od niemal czterech lat śledztwo w sprawie Term Warmińskich. Nie dopatrzyła się bowiem jak pisze: "znamion czynu zabronionego" w tej sprawie.
Śledztwo rozpoczęto po tym jak do Prokuratury Generalnej wpłynęło zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa, skierowane tam przez ówczesną poseł Lidię Staroń, która zarzuciła samorządom województwa warmińsko-mazurskiego i powiatu lidzbarskiego, że prowadzenie i wspieranie budowy lidzbarskich term jest szkodliwe dla wspólnoty samorządowej.
Uznała, że inwestycja ta jest chybiona między innymi ze względu na jej umiejscowienie w Lidzbarku Warmińskim, gdzie temperatura wód jest zbyt niska i że to pociągnie za sobą znaczne koszty.
Białostocka prokuratura dociekała czy zarząd powiatu lidzbarskiego, burmistrz Lidzbarka Warmińskiego oraz radni miejscy i powiatu nie nadużyli zaufania społecznego złym zagospodarowaniem majątkiem publicznym w tym zakresie.
A także czy zarząd województwa nie przekroczył swoich uprawnień podejmując uchwałę dotyczącą dofinansowania budowy Term Warmińskich.
Nie dopatrzyła się jednak znamion czynu zabronionego i śledztwo umorzyła. Postanowienie nie jest jeszcze prawomocne. Może się od niego odwołać każda ze stron.
Temat wykorzystania wód termalnych na terenie powiatu lidzbarskiego wypłynął już w roku 2006, kiedy to między innymi ówczesny starosta lidzbarski Jacek Protas oraz marszałek województwa Andrzej Ryński podpisali list intencyjny, w którym zdeklarowano, że zostaną podjęte działania zmierzające do powstania zakładu balneologicznego.
Wtedy też powstała "Koncepcja rozwoju regionalnego w oparciu o gospodarcze wykorzystanie wód geotermalnych Termy Warmińskie".
Zarząd i rada powiatu lidzbarskiego rozważały dwie lokalizacje tego zespołu basenów — Krosno koło Ornety i Lidzbark Warmiński.
Już wtedy ówczesny burmistrz Lidzbarka Artur Wajs wskazał działkę wielkości ok. 16 ha przy drodze krajowej 51. W końcu radni powiatowi zdecydowali się wybudować termy właśnie na tym gruncie.
Argumentami za były między innymi: bliskość miasta, w tym opieki medycznej, sąsiedztwo drogi krajowej (Olsztyn-Bartoszyce), zagospodarowanie pobliskich dróg, ładny widok, atrakcje turystyczne w okolicy itp.
Inwestycję rozpoczęto w 2011 roku.
Ostateczną wartość budowy ustalono na kwotę ponad 108 mln zł, (w tym dofinansowanie z UE ponad 67 mln zł. Wkład własny powiatu wyniósł ponad 11mln, a miasta ponad 10 mln złotych.
Budowę prowadziła spółka Kornas Development, która okazała się niesolidna.
— Przydało się wówczas moje doświadczenie w działalności gospodarczej w budownictwie — wspomina starosta Jan Harhaj. — Szybko rozwiązałem umowę z Kornas Development i rozpisaliśmy przetargi. Mogę domniemywać, że tej firmie nie zależało na zakończeniu budowy, tylko na jej prowadzeniu.
— Przydało się wówczas moje doświadczenie w działalności gospodarczej w budownictwie — wspomina starosta Jan Harhaj. — Szybko rozwiązałem umowę z Kornas Development i rozpisaliśmy przetargi. Mogę domniemywać, że tej firmie nie zależało na zakończeniu budowy, tylko na jej prowadzeniu.
Nie był to jedyny kłopot samorządowców w związku z tą niezwykłą inwestycją. Drugim było wspomniane kilkuletnie śledztwo prokuratorskie — sprawdzanie dokumentacji, przesłuchania itp.
— Szkoda pieniędzy podatników i zmarnowanego czasu, śledztwo trwało od 2013 roku — twierdzi starosta lidzbarski Jan Harhaj.
Już raz umorzono śledztwo w sprawie lidzbarskich term w listopadzie 2014 roku. Czy tym razem postanowienie się uprawomocni? Zostało jeszcze kilka dni.
A co z temperaturą wody w Termach Warmińskich?
— Kiedy woda ustabilizowała się na poziomie 20,7st.C przerwaliśmy odwiert na poziomie 1035 metrów — wyjaśnia starosta Jan Harhaj. — Zrobiliśmy to ze względu na właściwości lecznicze wody na tym poziomie, potwierdzone przez Państwowy Zakład Higieny.
— Według Rozporządzenia Rady Ministrów temperatura wody powyżej 20st.C na wypływie z ujęcia jest wystarczająca — mówi prokurator Łukasz Janyst, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Białymstoku. — Sprawdzaliśmy też to, czy Termy Warmińskie przynoszą zyski, a nawet czy w powiecie lidzbarskim spadło bezrobocie po ich otwarciu.
Administrowane przez firmę Condohotels Management lidzbarskie termy, tak jak planowano, stały się atrakcją regionu.
lub
Czytaj e-wydanie
">kliknij

Komentarze (9) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych
Zaloguj się lub wejdź przez
trol #2219943 | 83.6.*.* 9 kwi 2017 21:10
Widać odżywa klika tubylków - sru....ów. Sam się wynoś ,i może weź też kumpli.
Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz
srubylek #2219916 | 195.136.*.* 9 kwi 2017 20:38
ALe ja byłam tu pierwsza niż te niedochodowe termy, nie ma nowej władzy uchwałodawczej w mieście, to tez znajomi królika z PO :( zmienił się jedynie burmistrz
Ocena komentarza: warty uwagi (7) odpowiedz na ten komentarz
tubylek #2219854 | 88.156.*.* 9 kwi 2017 17:54
Przeczytalem ponizsze komentarze i jak sie komus miasto i mieszkancy nie podobaja droga wolna jest tyle miejsca na ziemi mozna sie wyniesc z miasta a nie marudzic i jeczec , miasto przez zaradne rzady tych Panow odzyskalo dawny blask bo bylo zapuszczonym i zapyzialym miastem , obecna wladza oprocz klaniania sie mieszkancom i podawania raczki staruszkom nic nie robi tylko trwa do nastepnych wyborow - tyle w temacie
Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)
Xyz #2219824 | 94.254.*.* 9 kwi 2017 16:38
Kochani, gdyby nie wszechobecna pomoc m.in miasta(mieszkańcy nie mają zniżek, goście hotelu 4*tak ) to ten obiekt bylby na sporymmmm minusie!
Ocena komentarza: warty uwagi (10) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)
wstu #2219286 | 195.136.*.* 8 kwi 2017 14:05
Podniosły atrakcyjność hotelu kolegi? - podniosły. Dały zatrudnienie swoim? - dały, ( nie chodzi o kol-stażystów). "Ludzie sie cieszą"? - cieszą (zwłaszcza ci, którzy wchodzą za friko). Konferencje i bankiety samorządowe jest gdzie organizować? - jest. Droga spod domu podłączona do głównej? - podłączona. Mieszkańcy obciążeni za podgrzewanie? - obciążani. Jeżdżą po dziurawych jezdniach? - jeżdżą. Płacą najwyższe podatki i opłaty? - płacą. Mało? Same zalety...
Ocena komentarza: warty uwagi (17) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)