Jesień i zima to niebezpieczny czas

2016-11-24 10:44:17(ost. akt: 2016-11-24 11:03:17)

Autor zdjęcia: materiały KPP LW

O granicy zaufania do drugiego człowieka, metodach działania oszustów, zasadach bezpieczeństwa na drodze oraz dlaczego warto być odblaskowym – o tym ze studentami Uniwersytetu Trzeciego Wieku rozmawiali policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Lidzbarku Warmińskim.


Ustawowym zadaniem policji jest między innymi podejmowanie działań zmierzających do zapobiegania popełnianiu przestępstw. Dlatego policjanci z lidzbarskiej komendy stale organizują, czy przyjmują zaproszenia, na spotkania, w trakcie których omawiają zagadnienia ważne dla danych grup społecznych.

Okazją do przekazania ostrzegawczych informacji m.in. na temat bezpiecznych zachowań na drodze, jak nie stać się ofiarą przestępstw, a szczególnie oszustw, przypomnienia, że sprawcy wykorzystują więzi rodzinne, dobroć i łatwowierność pokrzywdzonych, by wyłudzić od nich posiadane oszczędności była zorganizowana debata pn: „Bezpieczny Senior, Bezpieczny Pieszy”.


W spotkaniu, które odbyło się w sali Lidzbarskiego Domu Kultury wzięli udział licznie przybyli studenci miejscowego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

W debacie uczestniczyli Komendant Powiatowy Policji w Lidzbarku Warmińskim insp. Tomasz Kamiński, I Zastępca Komendanta Powiatowego w Lidzbarku Warmińskim mł. insp. Mariusz Kozłowski, Zastępca Naczelnika Wydziału Prewencji i Ruchu Drogowego podinsp. Jolanta Wójcik oraz policjant Zespołu Prewencji Wydziału Prewencji i Ruchu Drogowego st.sierż. Łukasz Czerniewski.


Funkcjonariuszka prowadząca debatę omówiła najczęściej występujące zagrożenia związane z bezpieczeństwem w ruchu drogowym oraz przedstawiła podstawowe zasady ruchu drogowego dotyczące wszystkich uczestników ruchu drogowego.


Okres jesienno - zimowy jest szczególnie niebezpieczny dla pieszych uczestników ruchu drogowego. Szybko zapadający zmrok znacznie pogarsza warunki drogowe i sprawia, że dostrzegalność osób pieszych radykalnie się zmniejsza.

Częściej niż zwykle dochodzi wówczas do wypadków z udziałem właśnie tych osób. Dlatego policjanci podkreślali znaczenie „bycia odblaskowym” na drodze i w tym celu wręczyli zaproszonym gościom odblaski.


W dalszej części debaty mł.insp. Mariusz Kozłowski poruszył problematykę dotyczącą sposobów i metod działania zorganizowanych grup przestępczych w wyłudzaniu pieniędzy.

W tym celu zaprezentowano spot multimedialny dotyczący popełnianych przestępstw metodą na tzw. wnuczka. Seniorzy dowiedzieli się jakimi metodami najczęściej posługują się oszuści i jak mają uchronić się przed utratą pieniędzy.

Prowadzący prelekcję podkreślił, że osoby o nieuczciwych zamiarach potrafią podszywać się pod przedstawicieli różnych instytucji publicznych, urzędów, a nawet policjantów.

Dlatego tak ważne jest, aby seniorzy byli czujni i potrafili w odpowiedni sposób zareagować na  sytuacje, gdzie mogą stać się ofiarą osób nieuczciwych czy złodziei. 
W trakcie spotkania był też czas na  otwartą dyskusję, podczas której uczestnicy zadawali prowadzącym różnego rodzaju pytania.

Na zakończenie uczestnicy wypełnili specjalnie przygotowane przez policjantów ankiety podsumowujące przedsięwzięcie, jak również podzielili się swoimi wnioskami i spostrzeżeniami.

Mundurowi dziękują wszystkim za udział w debacie.

Podkom. Monika Klepacka

oficer prasowy KPP w Lidzbarku Warmińskim


Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5