Zwyczaje wielkanocne na Warmii i Mazurach

2016-04-22 09:00:00(ost. akt: 2016-04-22 09:50:57)
Fot. 01 — Zwyczaje wielkanocne

Fot. 01 — Zwyczaje wielkanocne

Autor zdjęcia: Fot. Janina Tausiewicz

Oczyszczająca moc wody - smaganie — wykupek wielkanocny. Tradycje wielkanocne łaczą w sobie elementy wiary ze zwykła ludzką radością.
Jest wiosna, budzi się do życia przyroda i w ludziach rodzi się nadzieja na lepsze dni. Tradycje wielkanocne są wyrazem radości i nadziei.

Zarząd Rejonowy Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów oraz Miejska Biblioteka Publiczna w Lidzbarku Warmińskim wspólnie zorganizowały 11 kwietnia spotkanie dotyczące zwyczaju Świąt Wielkanocnych, dawniej obchodzonych na Warmii i Mazurach.

Ważnym elementem spotkania była wystawa rękodzieła w kategorii: koronka, haft, wyszywanka. Autorkami prac były panie z Ornety, Dobrego Miasta i Lidzbarka Warmińskiego. Na wystawie zaprezentowano 82 prace. Oceniono je tydzień wcześniej, by zaprezentować szerszej publiczności.
Spotkanie miało charakter biesiadny. Na stołach przykrytych haftowanymi obrusami pojawiło się jadło wielkanocne. Dominowały różne warianty potraw z jajek: sałatki, jajka faszerowane, w galarecie z kawiorem oraz tradycyjne z chrzanem i majonezem.

Spotkanie rozpoczęła poetka lidzbarska Teresa Lipska, prezentując wiersz ułożony na tę okoliczność. Wprowadziła uczestników w miły, świąteczny nastrój.

Gości powitały organizatorki spotkania Janina Tausiewicz, przewodnicząca ZR PZERiI oraz Dorota Paleń-Krajewska, dyrektor biblioteki miejskiej.

Janina Tausiewicz przekazała historię tradycji Świąt Wielkanocnych w Polsce, między innymi podając ciekawostkę, że najstarsza pisanka została odnaleziona w wykopaliskach w Opolu i datowana na X wiek.

Najpiękniejsze kraszanki również pochodzą z Opola. Wzory ich Cepelia wykorzystała w zdobieniu naczyń ceramicznych.
Następnie panie: W. Gostomska, B.Lebiedzińska, I.Chojęta, W.Petrecka, T.Lipska, T. Baranowska zapoznały widzów, według opracowanego scenariusza, z dawnymi tradycjami obchodzenia Świąt Wielkanocnych na Warmii i Mazurach oraz z tym jakie dzielą je różnice.

Oczywiście nie mogło zabraknąć smagania gałązkami kadyka (jałowca).

Uczestników spotkania odwiedził zajączek wielkanocny, obdarowując czekoladami.

Zajączkowi pomagali panowie wicewójt gminy Lidzbark Warmiński Tomasz Kołodziejczyk i Tadeusz Szulewa, reprezentujący ZR PZERiI.

Specjalnymi gośćmi spotkania byli też: pan wójt gminy Fabian Andrukajtis, pani Jolanta Adamczyk, zastępca dyrektora Lidzbarskiego Domu Kultury oraz pani Stanisława Golec, reprezentująca Stowarzyszenie Warmińsko-Mazurskie Polskie Dzieci Wojny.

Oprawa muzyczna i piosenki warmińskie pod kierownictwem Adama Wicińskiego, kierownika Kapeli Rogóżanie umilały czas.

Ostatnim punktem było wręczenie nagród. Przewodnicząca jury konkursowego pani. Lucyna Pawluśkiewicz odczytała regulamin i poprosiła organizatorów o wręczenie nagród.

Janina Tausiewicz

Artykuł Dziennikarza Obywatelskiego

Wyniki konkursu

W kategoria I (koronka szydełkowa, rumuńska, frywolitki)
I miejsce - Janina Butkiewicz z Lidzbarka Warmińskiego
II miejsce - Krystyna Wysocka z Dobrego Miasta
III miejsce - Krystyna Krzynowek z Dobrego Miasta

Kategoria II (haft richelieu, płaski)
I miejsce - Teresa Naguszewska z Ornety
II miejsce - Halina Chojecka z Ornety
III miejsce - Barbara Szczepkowska z Dobrego Miasta

Kategoria III (haft krzyżykowy)
I miejsce - Bożena Malinowska z Lidzbarka Warmińskiego i Beata Tołoczko z Ornety
II miejsce - Elżbieta Butkiewicz z Ornety.

Fot. 02 — Zwyczaje wielkanocne

Fot. 03 — Zwyczaje wielkanocne


Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij
 Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5